נזקי שמיעה עקב פגיעה בעבודה

 • שתף בפייסבוק
מאמרים

הכרה בפגיעת העובד כתאונת עבודה למעשה מאפשרת לעובד לקבל פיצוי על אובדן ההכנסות שלו במהלך שהותו באי כושר בגין התאונה, מעניקה לו זכאות לכיסוי רפואי בגין פגיעתו, ומזכה אותו במידת הצורך בפיצוי על נזקיו. במקרה בו מכיר המוסד לביטוח לאומי בתאונה כתאונת עבודה, והוועדה הרפואית קובעת כי יש לנפגע נכות זמנית או צמיתה הוא יהיה זכאי בגמלה חודשית והכל לפי העניין.

 

מהם נזקי שמיעה


נזקי שמיעה עשויים להיגרם ממספר גורמים בעבודה. כאשר עוסקים בנזקי שמיעה כתוצאה מתאונת עבודה לרוב המדובר בנזק שנגרם מחבלה ישירה שעשויה להיות חבלת ראש או חבלה מסוג "צליפת שוט" אשר פוגעת בצוואר ומשפיעה על השמיעה. נזקי שמיעה נוספים המוכרים כתאונת עבודה הם נזקי שמיעה המוגדרים כמחלת מקצוע והם נזקים שמקורם בחשיפה ממושכת ולאורך זמן לרעש מזיק כשלרוב המדובר ברעש חזק (נמדד על פי יחידות דציבלים) המופק ממכונות ומכשירים הנמצאים במקום העבודה. המחוקק מכיר באפשרות לפגיעה בשמיעה במקום העבודה ולכן הותקנו תקנות בטיחות בעבודה המתייחסות לעובדים החשופים לרעש אשר קובעות מהו רעש מזיק, כמה זמן רשאי העובד להיות חשוף לרעש בעבודה, ומהי רמת הרעש המותרת לאורך זמן קבוע ומוגדר. כך למשל קובעות התקנות כי לעובד אשר מועסק 8 שעות ביום,  חשיפה לרעש ברמה של- 85 דציבלים נחשבת כלא מזיקה אולם מעבר לזמן זה תחשב החשיפה לרעש מזיק. בנוסף קובעות התקנות הוראות מיגון להימנעות מפגיעה בשמיעה כגון שימוש באביזרים לאיטום אוזניים וכדומה.

 

תביעה להכרה בירידה בשמיעה כתאונת עבודה


עובד אשר נפגע בעבודה או שנכנס תחת הגדרת מחלת מקצוע הבאה לידי ביטוי בירידה בשמיעה רשאי לתבוע נכות כנפגע עבודה במוסד לביטוח לאומי. במקרה בו הפגיעה היא תוצאה של תאונת עבודה על  התובע להוכיח על ידי ממצאים ומסמכים רפואיים, כי ישנו קשר סיבתי בין התאונה לירידה בשמיעה והוא רשאי להגיש גם חוות דעת של רופא מומחה לתמיכה בגרסתו. במקרה בו התביעה היא במסגרת מחלת מקצוע, יש להוכיח בין היתר כי החשיפה הייתה לרעש המוגדר כ"רעש מזיק", ואם לא יוכח קיומו של רעש מזיק במקום העבודה תדחה תביעת הנכות על הסף והנפגע כלל לא יופנה לוועדה רפואית. בהקשר זה יש לציין כי תקנות המוסד לביטוח לאומי העוסקות בנזקי שמיעה בעבודה קובעות חזקה לגבי סוגי עבודות מסוימים לפיה די בכך שהעובד הועסק בהן כדי לקבוע כי מדובר ברעש מזיק ואין צורך להביא חוות דעת מומחה להוכיח זאת. לאור דרישה זאת במקרים בהם סוג העבודה אינה מוגדרת בתקנות כעבודות בהן יש רעש מזיק, התובע נאלץ להזמין מומחה מטעמו אל מקום העבודה על מנת שיבדוק את רמת הרעש ויתמוך בטענת התובע כי הרעש הינו מזיק.


 

לקביעת פגישה ללא התחייבות, מלא/י את פרטיך:
שם. טל. דוא"ל.

חדשות ופסקי דין

 • השמנת יתר קיצונית - נכות המזכה באחוזי נכות

  השמנת יתר קיצונית נוספה ל'ספר הליקויים' של הביטוח הלאומי ותזכה כעת ב-20% נכות.

  קרא עוד

 • העלאת גמלת הנכות לילדים ולנכים קשים

  28% תוספת לילדים נכים שאינם מתפקדים עצמאית, הקדמת תשלומי קצבת שר"מ וסייעת ל- 40 שעות שבועית לילדים בעלי נכויות קשרות שאינם במסגרת חינוכית.

  קרא עוד

צור קשר ללא התחייבות

למתן ייעוץ אישי

שם
טלפון
דוא"ל
  הרשמה לדיוור
 

מאמרים