מיקרוטראומה

 • שתף בפייסבוק
מאמרים

החוק קובע שעל מנת שהפגיעה תוכר כתאונת עבודה יש להוכיח שהתאונה קרתה במהלך העבודה או עקב התנאים בהם עובד העובד. כך למשל קובע החוק כי גם פגיעה בדרך לעבודה או בדרך מהעבודה בחזרה הביתה, בהתקיים תנאים מסויימים תוכר כתאונת עבודה. 


בעוד שתחום הפגיעה בעבודה הוא יחסית קל יותר לאבחון ולהגדרה הרי שתחום מחלות המקצוע מעלה קושי מסוים בהגדרתו ובאבחונו וזאת משום שרשימת המחלות המוגדרת בתקנות הביטוח הלאומי (ביטוח מפני פגיעה בעבודה) תשי"ד-1954, היא רשימה סגורה ולכן נוצר מצב בו לא כל מחלות המקצוע מוכרות לצורך הגדרת מחלת מקצוע, ובנוסף לא כל מחלות המקצוע מתפתחות בהדרגה על פי דרישות החוק, אלא ישנן מחלות מקצוע שהן למעשה פגיעות שקצב התפתחותן הוא מאוד איטי ואף מזערי אך הצטברותן לאורך זמן גורמת לפגיעה בעבודה. כך נוצר מצב בו נגרמה לאדם מחלת מקצוע, והוא מוצא עצמו ללא הכרה וללא פיצוי על ידי המוסד לביטוח לאומי.

לאור מצב בעייתי זה, ולאור הצורך במתן מענה לנפגעי המיקרו טראומה,  החלה מגמה בבית הדין לעבודה להעניק הכרה במחלות מקצוע אלו אשר מתפתחות לאיטן במהלך העבודה והן מוגדרות כמיקרו טראומה. דוגמא לפגיעות שעשויות לקבל הכרה כפגיעות מיקרו טראומה הן למשל פגיעות עקב הקלדה ממושכת על מחשב שעם הזמן גורמת לפגיעה ביד, או פגיעות שנוצרו עקב נשיאה ממושכת ומרובה של משאות אשר גרמו נזק לגב וכדומה.

 

כיצד מגישים תביעה להכרה במיקרו טראומה  כתאונת עבודה?


בעקרון, גם להליך להכרה בפגיעת מיקרוטראומה כתאונת עבודה וגם להליכי ההכרה בתאונת עבודה בנסיבות אחרות מסלול דומה אשר ראשיתו במילוי הטפסים המתאימים להכרה בתאונה או בפגיעה כתאונת עבודה והגשתם לביטוח הלאומי. 

לאחר קבלת ההכרה בפגיעה כתאונת עבודה, מופנה הנפגע לוועדה רפואית של המוסד לביטוח לאומי, לצורך קביעת אחוזי הנכות ובהתאם לכך מוענק לנפגע העבודה פיצוי כספי או קצבה חודשית לפי העניין. 

אך יחד עם זאת, כפי שהוסבר בתחילת המאמר ישנו קושי מסוים בתביעות המבוססות על פגיעות מיקרוטראומה, משום שבשונה מתביעות אחרות בפגיעת מיקרו טראומה הנפגע לא יכול לבסס את טענותיו על התנאים הקבועים בתקנות אלא על פסיקות בית המשפט, ולכן הוא נדרש לרמת הוכחה גבוה יותר בביסוס טענותיו שהפגיעה נוצרה עקב פגיעות זהירות שנגרמו בגין העבודה או בשל תנאי העבודה.

לאור דרישת ההוכחה הנוקשה מרבית הנפגעים תומכים את טענותיהם בחוות דעת של רופא מוסמך בתחום זה. למעשה, משום שנדרש נטל הוכחה גבוהה יותר מאשר בתאונות עבודה "רגילות", הליך ההכרה בפגיעות מיקרו טראומה הוא הליך ממושך יותר מתביעות עבודה אחרות,  והמוסד לביטוח לאומי נוקט במשנה זהירות בקבלתן ובהענקת הכרה בהן כתאונת עבודה.


 

לקביעת פגישה ללא התחייבות, מלא/י את פרטיך:
שם. טל. דוא"ל.

חדשות ופסקי דין

 • השמנת יתר קיצונית - נכות המזכה באחוזי נכות

  השמנת יתר קיצונית נוספה ל'ספר הליקויים' של הביטוח הלאומי ותזכה כעת ב-20% נכות.

  קרא עוד

 • העלאת גמלת הנכות לילדים ולנכים קשים

  28% תוספת לילדים נכים שאינם מתפקדים עצמאית, הקדמת תשלומי קצבת שר"מ וסייעת ל- 40 שעות שבועית לילדים בעלי נכויות קשרות שאינם במסגרת חינוכית.

  קרא עוד

צור קשר ללא התחייבות

למתן ייעוץ אישי

שם
טלפון
דוא"ל
  הרשמה לדיוור
 

מאמרים