תאונת עבודה, מידע לנפגעי תאונות עבודה

מהי תאונת עבודה

backpainחוק הביטוח הלאומי מגדיר את המקרים אשר ייחשבו תאונות עבודה. כך למשל עובד שנפגע בעת עבודתו אצל המעסיק תחשב הפגיעה כתאונת עבודה, תאונה שקרתה לעובד בדרכו אל העבודה או בדרכו חזרה מהעבודה אל ביתו גם היא עשויה בנסיבות מסוימות להיחשב תאונת עבודה.

על אף האמור יש לשים לב שגם לקביעות אלו ישנם חריגים כאשר כל מקרה נבחן לגופו, למשל אם התאונה ארעה במהלך הדרך מהעבודה אל הבית אך העובד סטה בצורה קיצונית מהמסלול ושהה בדרך במקומות אחרים, יתכן ויקבע כי מדובר במקרה מנתק ולכן זה לא ייחשב כתאונת עבודה.


נפגעת בתאונת עבודה? דברים שחשוב לדעת.

 מעבר לחשיבות הרבה שיש לטיפול הרפואי המתאים לצורך שיקומך, ישנה חשיבות רבה גם לדברים טכניים ולטופסולוגיה שתקל עליך לממש את זכויותיך בהמשך מול הביטוח הלאומי ובכלל. יש ליידע את המעסיק כי מדובר בתאונת עבודה ולקבל ממנו את הטופס המתאים לכך. בנוסף יש ליידע כל גורם רפואי בו אתם נבדקים שמדובר בתאונת עבודה, ולוודא כי על המסמכים הרפואיים מצוין "תעודה לנפגע עבודה".  במקרה שמדובר בתאונת דרכים יש צורך באישור משטרה ויש ליידע את חברת הביטוח.  יש להקפיד על קבלת כל הטיפולים הרפואיים הדרושים ולהקפיד לתעד ולשמור כל מסמך רלוונטי, יש לכך חשיבות רבה בהמשך בקביעת הנכות אם תוגש בקשה לכך לביטוח הלאומי.

את מי לתבוע בגלל תאונת עבודה?

הגוף הממשלתי שאחראי לעובד שנפגע בתאונה המוגדרת תאונת עבודה הוא הביטוח הלאומי, ולכן הוא הגוף הראשון שאליו יש לפנות במקרה זה כדי לממש את זכויותיך.יש לשים לב שתביעה להכרה בתאונת עבודה צריך להגיש למוסד לביטוח לאומי בתוך 12 חודשים בטופס מתאים לכך אותו ניתן למצוא באתר הביטוח הלאומי והוא נקרא "הודעה על פגיעה בעבודה".  הפניה אל המוסד לביטוח לאומי אינה שוללת את זכותך לתבוע את חברת הביטוח של הרכב במקרה שתאונת העבודה היא גם תאונת דרכים, ואינה שוללת את הזכות לתבוע את המעביד או את חברת הביטוח שלו במקרה שיש עילה לכך. חשוב לציין שבמקרים אלו לא תקבלו "פיצוי כפול" וייעשה קיזוז בין הביטוח הלאומי וחברת הביטוח בסכומי הפיצויים המגיעים לך.

 עורך דין תאונות עבודה

הגשת תביעה להכרה כנפגע עבודה איננה עניין של מה בכך, מעבר לטפסים הרבים שיש למלא ולמועדים שיש להקפיד עליהם, יש לעבור גם ועדה רפואית בה יתברר היקף הפגיעה ויקבע שיעור הנכות. שיעור הנכות הוא שיקבע בהמשך את גובה הגמלה שיקבל הנפגע ולכן חשוב מאוד להגיע ערוך לוועדה ולוודא כי כל המסמכים, לרבות חוות דעת רפואיות ותיעוד הפגיעה מסודרים.

עורך דין מומחה בתחום יידע כיצד להגיש עבורך את התביעה, ולהכין אותך הן לוועדה הרפואית והן לייצג אותך בערר לבית הדין במידה ויידרש כזה.


לפנייה לעורך דין בעל ניסיון רב בטיפול במקרי תאונות עבודה מלא/י את הטופס בתחתית העמוד ואחד מנציגינו יחזור אליך בהקדם לתאם עבורך פגישה עם עורך דין.


הוכרת כנפגע עבודה, אילו תשלומים מגיעים לך?

התביעה הראשונה אותה מגישים לביטוח לאומי היא תביעה לדמי פגיעה שמהווה תשלום בעבור ההיעדרות מהעבודה בגלל התאונה. התשלום יינתן עד לתקופה של 91 יום שלאחריה ישולמו לנפגע או פיצוי חד פעמי או קצבה והכל לפי אחוזי הנכות שיקבעו לו. בנוסף, הוצאות רפואיות לצורכי שיקום הנפגע גם הן ישולמו על ידי הביטוח הלאומי. נפגע שנקבעו לו 10% נכות ומעלה עשוי לקבל גם שיקום מקצועי מהמוסד לביטוח לאומי.

לקביעת פגישה ללא התחייבות, מלא/י את פרטיך:
שם. טל. דוא"ל.

נזקי שמיעה עקב פגיעה בעבודה

 • שתף בפייסבוק

 

פגיעה בעבודה מוגדרת בחוק המוסד לביטוח לאומי כתאונת עבודה או כמחלת מקצוע. תאונת עבודה מוגדרת כתאונה אשר נגרמה לעובד תוך כדי עבודתו ואף בדרך למקום העבודה או ממנו בחזרה הביתה. לעומתה, מחלת מקצוע מוגדרת כפגיעה אשר נגרמה לעובד בעקבות חשיפה ממושכת לגורם מזיק במקום העבודה כאשר במאמר זה נעסוק בפגיעה בעבודה אשר באה לידי ביטוי  בנזקי שמיעה.

קרא עוד: נזקי שמיעה עקב פגיעה בעבודה

מיקרוטראומה

 • שתף בפייסבוק

חוק הביטוח הלאומי מאפשר הגשת תביעת נכות המוגדרת כתאונת עבודה, לאדם אשר נפגע בעבודה או לאלו שיש להם מחלת מקצוע על פי הגדרת החוק ותקנות המוסד לביטוח לאומי. 

קרא עוד: מיקרוטראומה

האחריות לפציעתו של סבל תהא על מעבידו

 • שתף בפייסבוק

בית המשפט דן בשאלה על מי חלה האחריות לפציעתו של סבל שנפצע תוך כדי עבודה וקבע כי מעביד הבוחר להעסיק סבלים תוך הנהגת שיטת עבודה פיסית ידנית ללא אמצעי עזר, צריך לקחת על עצמו את הסיכון שפגיעה עקב ביצוע אותה עבודה. על המעביד חלה חובת זהירות מוגברת בכל הנוגע להרמת משקלים כבדים בהתאם לחובת הזהירות בעבודה. בית המשפט חייב את המעביד לשלם לתובע סך של 397,515 ₪ בצירוף סך של 92,823 ₪ בגין הוצאות משפט.

אבדן כושר עבודה ושיטת חישוב הפסד השתכרות

 • שתף בפייסבוק

לאחרונה נדרש בית המשפט העליון להסביר את אופן חישובו של הפסד השתכרות עובד כתוצאה מאובדן כושר עבודה שנגרם עקב תאונת עבודה.

קרא עוד: אבדן כושר עבודה ושיטת חישוב הפסד השתכרות

לקביעת פגישה ללא התחייבות, מלא/י את פרטיך:
שם. טל. דוא"ל.

חדשות ופסקי דין

 • השמנת יתר קיצונית - נכות המזכה באחוזי נכות

  השמנת יתר קיצונית נוספה ל'ספר הליקויים' של הביטוח הלאומי ותזכה כעת ב-20% נכות.

  קרא עוד

 • העלאת גמלת הנכות לילדים ולנכים קשים

  28% תוספת לילדים נכים שאינם מתפקדים עצמאית, הקדמת תשלומי קצבת שר"מ וסייעת ל- 40 שעות שבועית לילדים בעלי נכויות קשרות שאינם במסגרת חינוכית.

  קרא עוד

צור קשר ללא התחייבות

למתן ייעוץ אישי

שם
טלפון
דוא"ל
  הרשמה לדיוור
 

מאמרים