תאונת דרכים - פיצויים

 • שתף בפייסבוק
מאמרים

ייחודיות חוק זה באה לידי ביטוי בכך שהפיצוי יינתן לנפגע שניזוק ללא צורך בבחינת שאלת האשם, כלומר – כל זמן שהתאונה לא נגרמה במכוון, אין זה משנה מי אשם בתאונה, והנפגע זכאי לקבל פיצוי על נזקיו אפילו אם הוא זה שגרם לתאונה (למשל כתוצאה מעייפות / שכרות / חוסר תשומת לב / התעסקות בטלפון הנייד וכיוצ'). בנטל תשלום הפיצויים בעבור הנזקים הגופניים נושאת חברת הביטוח של הרכב (ביטוח החובה) ומכאן הרציונאל שבחיוב כל רכב הנוסע בכבישי ישראל בביטוח חובה לרכב אשר מייתר את הצורך בבחינת האשמה ומאפשר פיצוי לכל ניזוק.

 

מה קורה כשאין לצד הפוגע ביטוח ?

 

בתאונת דרכים בה מעורבים שני צדדים (כגון שני כלי רכב, כלי רכב והולך רגל, או נהג ונוסע ברכבו שנפגע), הצד הנפגע זכאי לקבל פיצוי בעבור נזקיו מהחברה המבטחת בביטוח חובה של הצד הפוגע. נשאלת אפוא השאלה - מה קורה אם בעליו של הרכב הפוגע לא ביטח את רכבו בביטוח חובה? מי אחראי במצב זה לפצות את הצד שנפגע בתאונת הדרכים ?

 

בעקרון – מי שאמור לשאת בפיצוי הצד הנפגע הוא זה אשר נהג ברכב ונושא באחריות לפגיעה, אך מכיוון שמרבית הנהגים הפוגעים אינם בעלי יכולת כלכלית לשאת בעלויות אלו, ומכיוון שחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים הוא חוק סוציאלי שמטרתו בראש ובראשונה לאפשר לנפגע לקבל פיצוי בעבור נזקיו ולצורכי שיקום, הוקם גוף על פי דין אשר נקרא "קרנית" ובראשו עומד משרד המשפטים או משרד האוצר,  והוא אשר דואג לשלם את הפיצוי לנפגע מכספים אשר מועברים אליו באחוז מסוים מתשלומי הפרמיה של ביטוחי החובה.
חשוב לציין שהעובדה שקרנית דואגת להעברת כספי הפיצויים לצד הנפגע אינה פוטרת את הצד הפוגע, שלא היה מבוטח בביטוח חובה מתשלום כספי הפיצויים. קרנית למעשה שומרת את הזכות לתבוע את הכספים שהוציאה לטובת הנפגע, מנהג הרכב הפוגע שלא היה מבוטח בביטוח חובה.

 

מה קורה שהנפגע הוא למעשה גם הפוגע ?

 

ייתכנו מקרים בהם הנפגע בתאונת הדרכים הוא למעשה נהג הרכב עצמו, הפוגע, אשר בעקרון על פי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, זכאי לתבוע את נזקיו מהחברה המבטחת את רכבו בביטוח חובה.
במקרה זה נשאלת השאלה מה קורה אם הנהג ניזוק אך אין לו ביטוח חובה בר תוקף? במקרה בו אותו נהג הוא גם הבעלים של הרכב שלא דאג לביטוח חובה, עליו לשאת בתוצאות מעשיו ולפיכך הוא לא יהיה זכאי לפנות לקרנית לצורך קבלת פיצויים. יחד עם זאת החוק מאפשר לאותו נהג בסעיף 8(ג) לחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, לתבוע פיצויים מכוח פקודת הנזיקין.
במקרה בו הנהג הנפגע הוא אינו הבעלים של הרכב אשר עליו מוטלת החובה לבטח את הרכב בביטוח חובה, ייתכן ויוכל הנפגע לקבל פיצויי מקרנית, אך זאת רק אם יוכיח שלא ידע ולא היה סביר שיידע כי הרכב בו נהג לא היה מבוטח בביטוח חובה. אם לא יצליח הנהג להוכיח זאת הרי שהדרך היחידה שלו לקבל פיצוי על נזקיו תהיה מכוח פקודת הנזיקין.

לקביעת פגישה ללא התחייבות, מלא/י את פרטיך:
שם. טל. דוא"ל.

חדשות ופסקי דין

 • השמנת יתר קיצונית - נכות המזכה באחוזי נכות

  השמנת יתר קיצונית נוספה ל'ספר הליקויים' של הביטוח הלאומי ותזכה כעת ב-20% נכות.

  קרא עוד

 • העלאת גמלת הנכות לילדים ולנכים קשים

  28% תוספת לילדים נכים שאינם מתפקדים עצמאית, הקדמת תשלומי קצבת שר"מ וסייעת ל- 40 שעות שבועית לילדים בעלי נכויות קשרות שאינם במסגרת חינוכית.

  קרא עוד

צור קשר ללא התחייבות

למתן ייעוץ אישי

שם
טלפון
דוא"ל
  הרשמה לדיוור
 

מאמרים