תאונת דרכים בדרך לעבודה - האם תאונת עבודה?

 • שתף בפייסבוק
מאמרים


חוק הביטוח הלאומי מקנה פיצוי לאדם אשר נפגע מתאונה במהלך העבודה בהתאם לתנאים הקבועים בחוק, ולכן עולה השאלה מה קורה במקרה בו תאונת העבודה בה נפגע העובד התרחשה במהלך העבודה? מי מפצה את העובד שנפגע? האם חברת הביטוח או שהביטוח הלאומי? ואילו מקרים נחשבים לתאונת דרכים בעבודה? במאמר זה נערוך סקירה של שאלות אלו.

אילו מקרים נחשבים לתאונת דרכים בעבודה?


תאונת דרכים בעבודה מוגדרת כתאונה אשר נגרמה לעובד בדרכו למקום העבודה ובדרכו ממקום העבודה, כאשר בית המשפט בוחן ובודק האם זוהי הדרך הקבועה והמקובלת של העובד או שמא הוא סטה ממנה באופן חריג כך שלא ניתן להגדירה כ"דרך מקובלת". כך למשל, אם העובד נתקל בכביש חסום בדרך לעבודה והוא נאלץ לעקוף בדרך אחרת ככל הנראה זה לא ייחשב כסטייה מהדרך המקובלת. לעומת זאת, אם העובד בדרכו מהעבודה נסע לכיוון אחר לגמרי, ביצע עצירה של כשעה אצל חבר ולאחר מכן נסע לביתו ככל הנראה בית המשפט ייקבע שמדובר בסטייה של ממש ואירוע מנתק שמוציא את התאונה מכלל הגדרת תאונת דרכים בעבודה.  
 

את מי יש לתבוע, ביטוח לאומי או חברת הביטוח של הרכב?


בעקרון נפגע תאונת דרכים בעבודה יכול לבחור את מי לתבוע: את המוסד לביטוח לאומי או את חברת הביטוח של הרכב. בפועל מרבית התביעות מוגשות נגד שניהם כאשר העיקרון הבסיס הקשור לפיצוי העובד שניזוק בתאונת דרכים בעבודה הוא שאין אפשרות לקבל פיצוי כפול.  כך יוצא, שלעובד נקבע סכום פיצוי כולל אשר לוקח בחשבון את סך כל הנזקים שנגרמו לו בתאונה, וסכום זה משולם על ידי חברת הביטוח של הרכב, תוך שנעשה קיזוז מהסכומים המגיעים לעובד מהמוסד לביטוח לאומי בגין אותה תאונה. מסיבה זו חברות הביטוח פועלות לכך שהנפגע יפנה קודם למוסד לביטוח לאומי למימוש זכויותיו ולבחינת נכותו, ורק לאחר מכן יפנה אל חברת הביטוח, ואילו המוסד לביטוח לאומי פונה אל חברות הביטוח בדרישה להשבת סכומי הפיצוי ששילמו למבוטח.

מה החשיבות של הגדרת תאונת דרכים כתאונת עבודה?


כפי שהוסבר העיקרון הבסיסי אינו מאפשר פיצוי כפול ולכן הנפגע יכול לקבל רק 100% מנזקו ואין זה משנה אם תבע את המוסד לביטוח לאומי, את החברה המבטחת או את שניהם. יחד עם זאת,   ישנה חשיבות רבה לכך שהמוסד לביטוח לאומי הכיר בתאונת הדרכים כתאונת עבודה וזאת בעיקר בשל כך שעצם ההכרה מעניקה לניזוק, שלא יכול באופן וודאי לחזות את השפעות הנזקים בעתיד, לפנות שוב לביטוח לאומי במקרה בו תחול החמרה במצבו כדי שתעשה הערכה מחודשת של מצבו ו/או נכותו. בנוסף, בהתקיים תנאים מסוימים הפוגעים בכושר ההשתכרות , יוכל העובד שנפגע לקבל קורסי הכשרה מקצועית במימון המוסד לביטוח לאומי.  

לייעוץ וייצוג לנפגעי תאונות דרכים, נא מלא/י את הטופס ואחד מנציגינו יחזור אליך בהקדם:

 

 

לקביעת פגישה ללא התחייבות, מלא/י את פרטיך:
שם. טל. דוא"ל.

חדשות ופסקי דין

 • השמנת יתר קיצונית - נכות המזכה באחוזי נכות

  השמנת יתר קיצונית נוספה ל'ספר הליקויים' של הביטוח הלאומי ותזכה כעת ב-20% נכות.

  קרא עוד

 • העלאת גמלת הנכות לילדים ולנכים קשים

  28% תוספת לילדים נכים שאינם מתפקדים עצמאית, הקדמת תשלומי קצבת שר"מ וסייעת ל- 40 שעות שבועית לילדים בעלי נכויות קשרות שאינם במסגרת חינוכית.

  קרא עוד

צור קשר ללא התחייבות

למתן ייעוץ אישי

שם
טלפון
דוא"ל
  הרשמה לדיוור
 

מאמרים