עגלה כבדה שנפלה ממשאית, לא הוכרה כתאונת דרכים

 • שתף בפייסבוק
חדשות

המקרה שנדון בבית המשפט, מספר את סיפורם של בעל עסק לניקוי שטיחים ונהג משאית. בעל העסק, ביקש מנהג משאית להעביר עגלה כבדה באמצעות משאיתו. לאחר העמסת העגלה, ניגש הנהג לעסקו להביא רצועות כדי לקשור את העגלה אל המשאית. לרוע מזלו של בעל העסק, בהגיעו לקרבת המשאית העגלה החלה להתדרדר ופגעה בו קשות.

תנאים להכרה בהתרחשות כתאונת דרכים:  


על מנת "שהתרחשות" תבוא בתחומי ההגדרה של "תאונת דרכים" עליה לקיים חמישה יסודות מצטברים: (א) מאורע (ב) שנגרם בו נזק גוף (ג) עקב (ד) שימוש ברכב מנועי (ה) למטרות תחבורה.
במקרה שלפנינו, אין מחלוקת באשר לשני יסודותיו הראשונים של המונח (מאורע שנגרם בו נזק גוף), המחלוקת היא בנוגע לשלושת יסודותיו האחרונים (עקב, השימוש ברכב מנועי, למטרות תחבורה).

האם מתקיימים היסודות "עקב השימוש ברכב מנועי" ?


הקשר הסיבתי משפטי, הוא שעומד במרכז ענייננו. הקשר הסיבתי משפטי מתבטא בשילוב בין מבחן הסיכון (האם הנזק מצוי בתחום הסיכון שהשימוש ברכב יוצר) ומבחן השכל הישר (מידת תרומתו של השימוש ברכב להתהוות התוצאה המזיקה). במקרה זה בית המשפט קבע כי הקשר הסיבתי לא מתקיים .


האם מתקיים היסוד " למטרת תחבורה" ?


"תאונת דרכים" מוגדרת כנזק גוף שנגרם "עקב" השימוש ברכב מנועי "למטרות תחבורה". טעינת המשאית הייתה בזיקה לשימוש התחבורתי ולכן יסוד זה, "למטרת תחבורה", כן מתקיים.
במקרה שלפנינו, התאונה ארעה במהלך טעינתה של המשאית, פעולה שהפלת"ד שולל סיווגה כתאונת דרכים. מצד שני, התאונה ארעה במהלך הינתקות מרכב עומד, פעולה שהיא מסוג הפעולות הנכללות בהגדרת "תאונת דרכים" בפלת"ד

.
עיקר המחלוקת באה כתוצאה, מההתנגשות בין ההוראה הממעטת (פריקה וטעינה) , לבין הוראת הריבוי (הינתקות או נפילה של חלק מהרכב או מטענו שלא תוך כדי עבודתו).
נהג המשאית, ביקש לקשור את העגלה למשאית ורק אז העגלה נפלה מהרכב. מכיוון שפעולת הטעינה עדיין לא הסתיימה, המסקנה תהא כי, ההוראה הממעטת מונעת את הזכאות לפי החוק.
בית המשפט המחוזי קיבל את הערעור על פסק הדין. נקבע, כי במקרה זה ההוראה הממעטת בדבר פריקה וטעינה מונעת את הזכאות לפי חוק הפלת"ד.


(ע"א 1286-09 כלל חברה לביטוח בע"מ-ת"א ואח' נ' אשר שועעי ואח')

לקביעת פגישה ללא התחייבות, מלא/י את פרטיך:
שם. טל. דוא"ל.

חדשות ופסקי דין

 • השמנת יתר קיצונית - נכות המזכה באחוזי נכות

  השמנת יתר קיצונית נוספה ל'ספר הליקויים' של הביטוח הלאומי ותזכה כעת ב-20% נכות.

  קרא עוד

 • העלאת גמלת הנכות לילדים ולנכים קשים

  28% תוספת לילדים נכים שאינם מתפקדים עצמאית, הקדמת תשלומי קצבת שר"מ וסייעת ל- 40 שעות שבועית לילדים בעלי נכויות קשרות שאינם במסגרת חינוכית.

  קרא עוד

צור קשר ללא התחייבות

למתן ייעוץ אישי

שם
טלפון
דוא"ל
  הרשמה לדיוור
 

מאמרים