תאונה במרחב הציבורי - מי מפצה

 • שתף בפייסבוק
מאמרים

כך למשל אדם אשר נפצע בתחומו של אולם אירועים בגלל מפגע, יכול בהתקיים תנאים מסוימים, לתבוע את בעלי האולם או את החברה המבטחת שלו אם ישנה. דוגמא נוספת היא תלמיד אשר נפצע בתחומי בית הספר ויכול לתבוע בהתקיים התנאים הקבועים בחוק,  את בית הספר או את משרד החינוך למשל. אך מה קורה במצב בו אדם נפצע ברחוב שהוא למעשה מרחב ציבורי? את מי ניתן לתבוע וממי ניתן לקבל פיצוי במקרה זה אם בכלל?
 

מהו המרחב הציבורי


המרחב הציבורי הוא שטח המצוי בתחומי רשות מקומית כלשהי, אשר אחראית על העניינים אשר מצויים בתחומה כגון: תקינות המתקנים העירוניים, תיקון מפגעים ומכשולים, קיומה של תאורה ותקינותה, אבטחת אזורי עבודה עירוניים וכיוצא בזה. אחריות העירייה נובעת מכוח פקודת העיריות והיא כלפי כל מי שמצוי בשטח המוניציפאלי של העירייה בין אם הוא תושב ובין אם הוא רק עובר אורח בה. יחד עם זאת אחריות העירייה למי שנפגע במרחב הציבורי שבתחומה אינה מוחלטת ויש להוכיח קיומם של תנאים מסוימים.
ההיגיון לכך נובע מכך שמחד העירייה צריכה לדאוג לאלו אשר הולכים בשטחה אך מאידך אינה יכולה לצפות את כל המצבים וכפי שנקבע בפסיקת בית המשפט עצם ההליכה ברחוב יש בה סיכון תמידי כלשהו שלא ניתן להימנע ממנו ולכן בצד אחריות הרשות המקומית נדרשת זהירות מסוימת גם מצד הולך הרגל.

את מי יש תובעים?


העובדה שהתאונה קרתה במרחב הציבורי לא בהכרח מטילה את האחריות על הרשות המקומית לבדה או בכלל, ויתכן שאף על פי שהתאונה קרתה ברחוב, מישהו אחר יישא באחריות ובפיצוי על הנזק. כך למשל ייתכן והאחריות תוטל על קבלן / חברת בזק / חברות הכבלים או אפילו אדם פרטי אם יוכח שהם האחראים למפגע, וייתכן שהם יישאו באחריות לבדם או ביחד עם העירייה למשל אם היא שהזמינה את העבודה.

על מנת להטיל את האחריות על העירייה יש להוכיח שהעירייה לא נקטה באמצעים סבירים למניעת המפגעים, ושהנזק נגרם בגינם. כך למשל ייתכן שבמקרה בו היה פגם במדרכה והעירייה לא תקנה אותו או לא סימנה אותו, למרות שדווח לה על המפגע, תוטל על העירייה אחריות לנזק שיגרם להולך רגל. יחד עם זאת כבישים ומדרכות אינם שטח סטרילי ועירייה אינה יכולה לתקן מיידית כל בליטה או סדק קטן,  ולכן כל מקרה ייבחן בבית המשפט לגופו. יש מקום לציין, שניתן לראות כי בית המשפט בפסיקותיו הנוגעות לנזקים שנגרמו במרחב הציבורי נותנים דגש לנושא האחריות התורמת אשר בוחנת את אחוז האשמה בנזק שיש להטיל על הולך הרגל שנפגע, למשל כתוצאה מחוסר תשומת לב מצידו, או עקב לקיחת סיכון מיותר.

 

לקביעת פגישה ללא התחייבות, מלא/י את פרטיך:
שם. טל. דוא"ל.

חדשות ופסקי דין

 • השמנת יתר קיצונית - נכות המזכה באחוזי נכות

  השמנת יתר קיצונית נוספה ל'ספר הליקויים' של הביטוח הלאומי ותזכה כעת ב-20% נכות.

  קרא עוד

 • העלאת גמלת הנכות לילדים ולנכים קשים

  28% תוספת לילדים נכים שאינם מתפקדים עצמאית, הקדמת תשלומי קצבת שר"מ וסייעת ל- 40 שעות שבועית לילדים בעלי נכויות קשרות שאינם במסגרת חינוכית.

  קרא עוד

צור קשר ללא התחייבות

למתן ייעוץ אישי

שם
טלפון
דוא"ל
  הרשמה לדיוור
 

מאמרים