ועדה רפואית

מהי ועדה רפואית

 

ועדה רפואיתאדם אשר נפגע כתוצאה ממחלה או כתוצאה מתאונת עבודה, ותביעתו התקבלה במוסד לביטוח לאומי, יתבקש להופיע מול ועדה רפואית של ביטוח לאומי. המטרה של ועדות רפואיות אלו היא לבדוק את הליקויים ולקבוע נכות בהתאם לתקנות הביטוח הלאומי.

 

הרכב הוועדה הרפואית

 

רופא אשר מתמחה בתחום רפואי מסוים, ומזכיר ישיבה שתפקידו לשמור על זכויותיך ולרשום את דוח הוועדה. במקרה ואתה סובל ממספר מחלות או ממספר ליקויים רפואיים ,ייתכן כי תיבדק על ידי מספר רופאים מומחים, אם יתברר כי ישנו  צורך בבדיקה נוספת על ידי רופא מומחה אחר, תוזמן לועדה נוספת או ליותר.

 

תפקידו של הרופא 

 

את חוות הדעת של הרופאים המומחים שבדקו אותך בועדה,  מעבירים ל"רופא מוסמך" ,הקובע את אחוז הנכות הרפואית שלך וזאת מתוך סך כל המחלות יחד, לתרגם אותם בהתאם לרמת החומרה שלהם לאחוזי נכות רפואית, וזאת לפי ספר המבחנים שבתקנות הביטוח הלאומי, אשר מכיל 10 פרקים, המחולקים לפי מערכות הגוף השונות.
 
שלבי הוועדה הרפואית

 

א. עוד לפני הכניסה לחדר הוועדה, הרופא המומחה יקרא את תיקך הרפואי.

ב. לאחר בדיקת התיק על ידי הרופא, המזכיר יזמין אותך להיכנס לחדר הוועדה, שם תתבקש להציג תעודה עם תמונה (הצגת התעודה היא חובה).

ג. ניתן להכין מראש מסמך שיצורף לדוח הועדה בו יפורטו התלונות הרפואיות והקשיים התפקודיים מהם אתה סובל . 
ד. לאחר שהרופא יציג את עצמו בפניך,  תתבקש לפרט את המחלות שמהן אתה סובל ולפרט את כל התלונות שלך. לדוגמא: אם יש לך קושי לתפקד בעבודה או שאתה זקוק לעזרה של אדם אחר בביצוע פעולות היום יום כמו רחצה, הלבשה, ניידות בתוך הבית, אכילה, שמירה על היגיינה אישית וכו'.

ה. לאחר שתלונותיך  יירשמו בדוח הוועדה ,תתבקש לחתום שאתה מאשר שאלה הן תלונותיך, וכן לחתום על הסכמה להיבדק על-ידי הרופא.

ו. במידה והרופא יחליט כי על פי סוג המחלה או הליקוי הרפואי שלך, יש צורך לבדוק אותך, תתבצע בדיקה רפואית תוך התייחסות לתלונות שציינת ולסוג המחלה שלך.

ז. כאשר תסתיים הבדיקה הרפואית, הרופא יקבע את החלטתו בהתאם למסמכים הרפואיים שבתיק, תלונותיך והבדיקה שערך. אחוז הנכות יקבע לפי רשימת הליקויים שבספר המבחנים . בנוסף יקבע תאריך תחילת אחוז הנכות הרפואית, והאם הנכות הרפואית היא לתקופה זמנית או קבועה (לצמיתות).

 

הפנייה לבדיקות נוספות

 

יכול להיות מצב בו הוועדה הרפואית תחילט כי עליך לעבור בדיקות רפואיות נוספות או להמציא מסמכים רפואיים נוספים. במקרה זה לא יקבעו לך עדיין אחוז נכות רפואית ,אלא יישלח אליך מכתב שבו תתבקש לבצע בדיקות רפואיות נוספות ו/או להמציא מסמכים רפואיים נוספים. לאחר קבלת החומר המבוקש ,תקבע לך הוועדה את אחוז הנכות הרפואית, ולא תצטרך להופיע לוועדה פעם נוספת.

 

מלווה אישי

 

הביטוח הלאומי יתיר הבאת מלווה כשמוזמנים להופיע בפני ועדה רפואית. המלווה יכול להיות בן משפחה, חבר, מתרגם או עורך דין. מומלץ להביא מלווה שכן לעיתים לא תזכרו את כל הדברים שהכנתם ותפספסו נתונים חשובים שעשויים להיות ההבדל שבין שיבה הביתה בידיים ריקות לבין קבלת קצבת נכות. כמו כן, פנייה מוקדמת לעורך דין שיכין אתכם לוועדה תוכל להבטיח שהדברים יוצגו בצורה הטובה והממוקדת ביותר.

לקביעת פגישה ללא התחייבות, מלא/י את פרטיך:
שם. טל. דוא"ל.
לקביעת פגישה ללא התחייבות, מלא/י את פרטיך:
שם. טל. דוא"ל.

חדשות ופסקי דין

  • השמנת יתר קיצונית - נכות המזכה באחוזי נכות

    השמנת יתר קיצונית נוספה ל'ספר הליקויים' של הביטוח הלאומי ותזכה כעת ב-20% נכות.

    קרא עוד

  • העלאת גמלת הנכות לילדים ולנכים קשים

    28% תוספת לילדים נכים שאינם מתפקדים עצמאית, הקדמת תשלומי קצבת שר"מ וסייעת ל- 40 שעות שבועית לילדים בעלי נכויות קשרות שאינם במסגרת חינוכית.

    קרא עוד

צור קשר ללא התחייבות

למתן ייעוץ אישי

שם
טלפון
דוא"ל
  הרשמה לדיוור
 

מאמרים