הטרדה מינית בעבודה - תביעה כספית או תלונה?

 • שתף בפייסבוק
מאמרים

הטרדה מינית בעבודה - תביעה כספית או תלונה?

החוק למניעת הטרדה מינית במקומות עבודה נועד בכוונתו המקורית להיטיב עם נפגעי העבירה שעד אז טופלה על ידי המשטרה כעבירה מינית לכל דבר. מכיוון שקשה מאוד לטפל בעברייני מין בכלל ובעבירות הטרדה מינית בפרט, ברור למה הנושא הושתק ונדחק מסדר היום של כולם, כך שלקרבנות העבירה לא הייתה מוטיבציה לדבר ולהתלונן. כשמוסיפים לכך את העובדה שיצירת אווירה פוגענית במקום העבודה מורכבת מכמה סוגי התנהגות ולאו דווקא תקיפה מינית ופיזית בוטה, ברור גם למה התקשו לטפל בכך ולמגר את התופעה.

הטרדות מיניות באות בכל מיני צורות, מאימיילים פוגעניים ובדיחות גסות ולא ראויות במשרד, ועד תקיפות מיניות של ממש, סחיטה מינית ואונס, בדרגות החומרה הכי גבוהות שלהן במקרים כאלה, עורך דין פלילי מעורב בתמונה, בעוד שבעבירות הקלות יותר יש גם דרכים אחרות לטפל.

פיצוי כספי בתביעה אזרחית            

במקרים רבים התנכלות במקום העבודה מסתיימת בפיטורים או בהרעת תנאים משמעותיים של העובדים שנפגעו כתוצאה מההטרדה. אם יש נפגעי עבירה שמתעקשים לעמוד על זכותם להתלונן ולהביא למשפט את התוקף, הם גם עלולים לסבול מתקופה ארוכה של אבטלה וחוסר רצון להעסיקם, משום שה מצטיירים כעושי צרות סדרתיים. כאשר סבך של אינטרסים של מקום התעסוקה גורם לכך שנפגעי עבירה אינם זוכים לצדק והם רק נפגעים פעם נוספת, אחרי שכבר נפגעו מהעבירה עצמה, החוק מתיר לדרוש פיצוי כספי עד 120,000 ש' ללא הוכחת נזק. במקרים שבהם נוסף נזק כמו פגיעה בקריירה ובהתקדמות האישית, נזק נפשי וגופני, הידרדרות והזדקקות לטיפולים ממושכים כדי להתגבר על כך, הפיצויים יכולים להגיע לסכומים גבוהים יותר. התביעה האזרחית, אגב, הייתה אפשרית גם לפני החוק אבל קשיי ההוכחה של הנזק, כאמור, גרמה לכך שמעט בחרו בכך. היום ברורה יותר תמונת המצב של כל מה שנכלל בעבירות הטרדה מינית. כך שהיום כל עורך דין פלילי יכול גם לטפל בהם במקרים כאלה.

תלונות למעביד ולמשטרה

יש כמה דרכים שהחוק מתיר לטפל בהן במקרים של הטרדה מינית. למרות שמדובר גם בעבירה פלילית לכל דבר, אפשר להגיש תלונה משמעתית לממונים על כך במקום העבודה ולטפל בעבריין נקודתית. לפי החוק, נוסח החוק חייב להיות תלוי במקום בולט וחייב להיות ממונה מיוחד ליישום החוק במקום התעסוקה. הם גם אלה שאמורים לקבל את התלונה ולהעביר אותה הלאה. כאמור, תביעה אזרחית לפיצויים אינה מונעת או תלויה גם בהגשה של תלונה למשטרה ופתיחת תיק פלילי שעשוי להגיע לכלל משפט. המעסיק חייב בכל מקרה להפסיק את ההתנכלות לנפגע העבירה ולערוך שימוע למטריד. השימוע חיוני כדי לוודא שהתלונה נעשתה בתום לב ולא כדי להתנכל למי שנגדו הוגשה התלונה. עורך דין פלילי מייצג גם נפגעי עבירה בהליכים משמעתיים כאלה במקום העבירה.

לקביעת פגישה ללא התחייבות, מלא/י את פרטיך:
שם. טל. דוא"ל.

חדשות ופסקי דין

 • השמנת יתר קיצונית - נכות המזכה באחוזי נכות

  השמנת יתר קיצונית נוספה ל'ספר הליקויים' של הביטוח הלאומי ותזכה כעת ב-20% נכות.

  קרא עוד

 • העלאת גמלת הנכות לילדים ולנכים קשים

  28% תוספת לילדים נכים שאינם מתפקדים עצמאית, הקדמת תשלומי קצבת שר"מ וסייעת ל- 40 שעות שבועית לילדים בעלי נכויות קשרות שאינם במסגרת חינוכית.

  קרא עוד

צור קשר ללא התחייבות

למתן ייעוץ אישי

שם
טלפון
דוא"ל
  הרשמה לדיוור
 

מאמרים