פיטורים עקב בדיקה גרפולוגית

 • שתף בפייסבוק
מאמרים


נשאלת השאלה, האם פיטורים עקב בדיקה גרפולוגית ייחשבו כפיטורים שלא כדין ?


פיטורים שלא כדין, יחולו כאשר הפיטורים נעשו בניגוד לחוק או להוראה מפורשת האוסרת עליהם. לשם המחשה, פיטורים שלא כדין יחולו במקרים כגון: פיטורים שנובעים מאפלייה על רקע גזע או פיטורים שנעשים בניגוד להסכם קיבוצי וצו הרחבה.

 
על אף שאין הלכה פסוקה בעניין, ניתן יהיה לתת תשובה לסוגיה, וזאת באמצעות מספר פסקי דין אשר עסקו במישרין ובעקיפין בעניין הבדיקה הגרפולוגית במקום העבודה.

 
כבר בשנת 1997 התייחס בית הדין לעבודה (דב"ע נו/129-3) לשאלה האם ניתן להיעזר בגרפולוגיה בעת מיון מועמדים. במקרה הנדון, התובעת נענתה למודעה בעיתון המציעה עבודה, והוזמנה לריאיון. כתב ידה נשלח לגרפולוג לבדיקה, ולבסוף היא לא התקבלה לעבודה וזאת בין היתר בשל תוצאות הבדיקה הגרפולוגית שעברה. בצד הספקות שהועלו בפסק הדין לגבי תוקפה המדעי של הגרפולוגיה, בית הדין קבע כי המעסיק אינו רשאי לפנות לגרפולוג לצורך קבלת חוות דעת אודות מועמד לעבודה, בלא ידיעתו והסכמתו. השופטת אלישבע ברק, קבעה כי יש לקבל הסכמה מפורשת של העובד לבדיקה הגרפולוגית.

 

ההצדקה לדרישה זו של השופטת ברק, נובעת מהעובדה כי חוות דעתו של גרפולוג עלולה לגרום להפרת הוראות חוק הגנת הפרטיות (תשמ"א-1981), וזאת מאחר וניתן יהיה להסיק מהבדיקה הגרפולוגית, מסקנות אודות אופיו של הנבדק, מסקנות שיהיו חושפנית וחודרנית לא פחות  מאלו שבבדיקה רפואית. בנוסף על כך, בפברואר 1998 פירסם נציב שירות המדינה הוראה כי אין לשלוח לניתוח גרפולוגי כתב יד של מועמד למשרה, ללא ידיעתו והסכמתו המפורשת מראש של המועמד.

 

חשוב לומר, כי כאשר עושים שימוש בבעל מקצוע לשם הערכתו של עובד, ישנה חשיבות רבה לכך שהבדיקה תערך בצורה מקצועית על ידי בעל מקצוע מוסמך. כך למשל, ההשכלה הנדרשת של פסיכולוג והסמכתו מוסדרים בחוק הפסיכולוגים (התשל"ז-1977) ובתקנות הפסיכולוגים - אישור תואר מומחה (התשל"ט-1979) וכללי הפסיכולוגים (אתיקה מקצועית) התשנ"ב- 1991. לעומת זאת, ההשכלה וההסמכה של גרפולוג אינם מוסדרים בחקיקה הישראלית, דבר אשר מהווה מכשול נוסף לשמוש שמעסיקים עושים בבדיקה הגרפולוגית בהחלטות גורליות כמו קבלתו או פיטוריו של עובד.

 

בכדי לסכם את הבעייתיות הרבה אשר כרוכה בפיטורי עובד עקב בדיקה גרפולוגית, ניתן יהא לצטט מדבריו של נשיא בית הדין לעבודה בדימוס סטיב אדלר, וזאת מתוך פסק הדין שניתן בעניין אוניברסיטת תל-אביב נ' הסתדרות הכללית: "ההכרעה בשאלת השימוש במבחנים גרפולוגיים צריכה להתבסס על מכלול הראיות הנוגעות לתוקפם ולמהימנותם של אותם המבחנים". כלומר, כאשר באים לבחון אם לפטר עובד,   יש לעשות כן על בסיס כלל הנתונים: כישורי העבודה, ההתאמה לתפקיד ושאר האומדנים הרלוונטיים. לכן, המסקנה היא כי אין לפטר עובד רק על פי הבדיקה הגרפולוגית.


 
 

לקביעת פגישה ללא התחייבות, מלא/י את פרטיך:
שם. טל. דוא"ל.

חדשות ופסקי דין

 • השמנת יתר קיצונית - נכות המזכה באחוזי נכות

  השמנת יתר קיצונית נוספה ל'ספר הליקויים' של הביטוח הלאומי ותזכה כעת ב-20% נכות.

  קרא עוד

 • העלאת גמלת הנכות לילדים ולנכים קשים

  28% תוספת לילדים נכים שאינם מתפקדים עצמאית, הקדמת תשלומי קצבת שר"מ וסייעת ל- 40 שעות שבועית לילדים בעלי נכויות קשרות שאינם במסגרת חינוכית.

  קרא עוד

צור קשר ללא התחייבות

למתן ייעוץ אישי

שם
טלפון
דוא"ל
  הרשמה לדיוור
 

מאמרים