חישוב פיצויי פיטורים

 • שתף בפייסבוק
מאמרים

 

יש להדגיש כי הזכאות לפיצויי פיטורין, נוצרת רק עם סיומה של שנת עבודה רצופה אחת. עם זאת, היה ופוטר עובד, בסמוך לסיום שנת העבודה הראשונה, רואים בפיטורין הללו, אלא אם הוכח אחרת, כניסיון להתחמק מתשלום פיצויי פיטורין.

 

דיני עבודה מכירים במצבים שונים, אשר בהם, התפטרות עובד, תיחשב כפיטורין ואז יהיה העובד זכאי לתשלום פיצויי פיטורין, כאילו פוטר. חוק פיצויי פיטורים מונה את המצבים הללו ושניים מהמוכרים שביניהם, הם התפטרות בשל הרעת תנאים מוחשית והתפטרות בשל מעבר דירה.

 

מהו המועד לתשלום פיצויי פיטורין על פי דיני עבודה? מהו חישוב פיצוי פיטורין? האם ניתן לשלול פיצויי פיטורין מעובד?

 

מועד תשלום הפיצויים

חוק פיצויי פיטורים קובע את עצם הזכאות לפיצויים ואת אופן חישוב פיצויי פיטורין, אך חוק הגנת השכר קובע את מועד התשלום:

 

1. 15 יום:  על פי החוק, ישלם המעביד לעובד פיצויי פיטורין, תוך 15 יום ממועד סיומם של יחסי עובד- מעביד.

 

2. 30 ימים: תשלום הפיצויים עד ל – 30 ימים מסיום העבודה, מטיל על המעביד, חובה לשלם לעובד, הפרשי ריבית והצמדה מהמועד לתשלום ועד לתשלום בפועל.

 

3. מעל 30 יום : במידה שחלפו 30 ימים מתום יחסי העבודה והפיצויים לא שולמו, חב המעביד בהפרשי ריבית והצמדה ופיצויי הלנה.

 

חישוב פיצויי פיטורין

ראשית דבר, חשוב להבין כי חישוב פיצויי פיטורין, תלוי בהיקף המשרה של העובד ובשאלה, האם הוא עובד במשכורת או עובד בשכר.

פיצויי הפיטורין של עובד במשכורת (עובד חודשי) יחושבו כך: שכר של חודש עבודה עבור כל שנת עבודה. השכר הרלוונטי לחישוב, הוא השכר האחרון של העובד. הפחית המעביד את שכרו האחרון של העובד, השכר הקובע יהיה השכר לפני שהופחת.

חישוב פיצויי פיטורין של עובד בשכר (עובד שעתי): שכר של שבועיים לכל שנת עבודה. היות ששכרו של עובד שעתי, יכול להשתנות מחודש לחודש, ייעשה ממוצע יומי של 12 חודשי העבודה האחרונים כפול התעריף היומי.

 

מה קורה כאשר בחלק אחד מתקופת העבודה, עבד העובד בהיקף של חצי משרה ובחלק השני, במשרה מלאה? חישוב פיצויי פיטורין ייעשה באופן יחסי לחלקיות המשרה.

 

שלילת הזכות לפיצויים

דיני עבודה קובעים כי בסמכותו של בית הדין לעבודה, לשלול באופן מלא או חלקי, את זכותו של עובד לפיצויי פיטורין. יובהר – המעביד אינו יכול להחליט, על דעת עצמו, שלא לשלם פיצויי פיטורין.

ההלכה בעניין זה איננה חד משמעית אך ניתן לומר כי בתי הדין לעבודה נוטים שלא להשתמש בסמכותם זו, אלא במקרים חריגים ביותר. למשל, כאשר ביצע העובד עבירה פלילית אשר גרמה למעביד לנזק כלכלי כבד. דוגמא נוספת, מצב שבו הפר העובד באופן חמור ביותר את האמון שנתן בו המעביד.


חוק פיצויי פיטורים קובע את זכאותם של עובדים לתשלום פיצויי פיטורין: בסיומה של שנת עבודה אחת. מועד התשלום, נקבע בחוק הגנת השכר וקובע כי הפיצויים ישולמו תוך 15 יום. חישוב פיצויי פיטורין לוקח בחשבון את היקף המשרה ואת סוג העובד, האם הוא עובד במשכורת או עובד בשכר. הופחת השכר האחרון של העובד, יחושבו הפיצויים, על פי השכר לפני ההפחתה.

 

 

מאת: עו"ד שירה בן שטרית, צוות אתר הפורומים המשפטיים

לקביעת פגישה ללא התחייבות, מלא/י את פרטיך:
שם. טל. דוא"ל.

חדשות ופסקי דין

 • השמנת יתר קיצונית - נכות המזכה באחוזי נכות

  השמנת יתר קיצונית נוספה ל'ספר הליקויים' של הביטוח הלאומי ותזכה כעת ב-20% נכות.

  קרא עוד

 • העלאת גמלת הנכות לילדים ולנכים קשים

  28% תוספת לילדים נכים שאינם מתפקדים עצמאית, הקדמת תשלומי קצבת שר"מ וסייעת ל- 40 שעות שבועית לילדים בעלי נכויות קשרות שאינם במסגרת חינוכית.

  קרא עוד

צור קשר ללא התחייבות

למתן ייעוץ אישי

שם
טלפון
דוא"ל
  הרשמה לדיוור
 

מאמרים