רצף במקום העבודה ושמירת זכויותיו של העובד

 • שתף בפייסבוק
מאמרים


 

הזכויות העיקריות מכוח חוקי המגן

 

פיצויי פיטורים

 

סעיף 1(א) לחוק פיצויי פיטורים, קובע כי מי שעבד שנה אחת ברציפות אצל מעביד אחד או במקום עבודה אחד ופוטר, זכאי לקבל ממעבידו שפיטרו פיצויי פיטורים. המשמעות היא, שעובד אשר עבד ברציפות במקום עבודה אחד ופוטר על ידי המעביד, זכאי יהיה לפיצויי פיטורים, גם אם המעביד (החדש) הוא לא זה אשר קיבל אותו לעבודתו.

 

שכר עבודה ותשלומים לקופת גמל

 

סעיף 30(א) לחוק הגנת השכר, קובע כי כאשר עבר מפעל מיד ליד או חולק או מוזג, אחראי גם המעביד החדש לתשלום שכר עבודה ולתשלומים לקופת גמל המגיעים מן המעביד הקודם. יש לציין כי הוראות סעיף זה לא יחולו במקרה של פשיטת רגל, או פרוק חברה.

 

חופשה שנתית ודמי הבראה

 

לאחר חילופי מעבידים יישמר הוותק של העובד מיום תחילת עבודתו באותו מקום עבודה,  וזאת לעניין חופשה שנתית ודמי הבראה, אולם "רצף זכויות" זה נשמר רק לענין אורך תקופת העבודה (הוותק) שילקח בחשבון ולא לענין אפשרות חיוב המעביד החדש ביתרת חופשה או דמי הבראה שנצברו לזכות העובד עד ליום בו חל חילוף המעבידים. על כן, יהיה על העובד לדרוש מהמעביד הראשון את פדיון ימי החופשה ודמי ההבראה. חשוב לציין כי, ישנו חוסר אחידות בפסיקת בתי הדין האזוריים לעבודה בסוגייה זו. בפס"ד טלי שני – רנ"ר החברה לפיתוח גנים בע"מ, נפסק  כי המעביד השני יהיה אחראי לשלם פדיון חופשה ודמי הבראה לגבי כל התקופה בה עבד העובד באותו מקום עבודה. כל עוד אין פסק דין של בית הדין הארצי בסוגיה זו שתי הפרשנויות הנ"ל אפשריות.

 

הודעה מוקדמת

 

בפס"ד שלמה מקלוף – דרווקו בע"מ במלון גלי זהב ואח', נפסק כי: על המעביד האחרון (המפטר) לתת לעובד הודעה מוקדמת עפ"י כל הוותק של העובד באותו מקום עבודה.

עפ"י סעיף 4 לחוק דמי מחלה, תשל"ו-1976, עובד צובר 1.5 ימי מחלה לכל חודש עבודה מלא שעבד אצל אותו מעביד או באותו מקום עבודה. כלומר, המעביד האחרון יהיה חייב להכיר במכסת ימי המחלה שנצברו לעובד באותו מקום עבודה.


 

לקביעת פגישה ללא התחייבות, מלא/י את פרטיך:
שם. טל. דוא"ל.

חדשות ופסקי דין

 • השמנת יתר קיצונית - נכות המזכה באחוזי נכות

  השמנת יתר קיצונית נוספה ל'ספר הליקויים' של הביטוח הלאומי ותזכה כעת ב-20% נכות.

  קרא עוד

 • העלאת גמלת הנכות לילדים ולנכים קשים

  28% תוספת לילדים נכים שאינם מתפקדים עצמאית, הקדמת תשלומי קצבת שר"מ וסייעת ל- 40 שעות שבועית לילדים בעלי נכויות קשרות שאינם במסגרת חינוכית.

  קרא עוד

צור קשר ללא התחייבות

למתן ייעוץ אישי

שם
טלפון
דוא"ל
  הרשמה לדיוור
 

מאמרים