דמי מחלה

 • שתף בפייסבוק
מאמרים

למעשה דמי המחלה מאפשרים לעובד לקבל בתקופת אי הכושר בה היה חולה את שכרו על פי התנאים הקבועים בחוק דמי מחלה, באופן שעבור כל חודש עבודה מלא זכאי העובד ליום וחצי של מחלה, ועובדי מדינה זכאים ליומיים וחצי חופש בעבור כל חודש עבודה מלא. בנוסף, ישנם מקומות עבודה בהם יש הסכמים מיוחדים בהם ההסדר אינו פוחת מימי המחלה הקבועים בחוק.

יש לשים לב שימי המחלה נקבעים על פי ימים בהם עבד העובד בפועל, והמעסיק רשאי אך לא חייב לתת תשלום מראש על ימי מחלה שהועבד לא זכאי להם אך יצטברו בעתיד.

 

איך מחושב התשלום עבור ימי המחלה?


תשלום דמי המחלה מתבצע באופן הבא: בעבור היום הראשון העובד לא יקבל כל תשלום, ביום המחלה השני והשלישי יקבל העובד דמי מחלה בשיעור של 50% מהשכר הרגיל אותו הוא מקבל. החל מיום המחלה הרביעי יקבל העובד דמי מחלה בשיעור של 100% מהשכר הרגיל שלו, וזאת עד למקסימום 90 ימי מחלה שחוק ימי מחלה מאפשר.

האם אפשר לפטר בזמן ימי מחלה?


בעקרון החוק לא מסדיר את השאלה האם ניתן לפטר עובד בזמן שהוא בחוליו, אך שאלה זו הובאה בפני בית הדין לעבודה אשר קבע שהיות ומטרת ההודעה המוקדמת לפיטורים היא לאפשר לעובד למצוא עבודה חלופית הרי שפיטורין בזמן מחלה לא יאפשרו לעובד לעשות זאת, ולכן נקבע שימי המחלה אינם יכולים להיחשב לצורך הודעה מוקדמת לפיטורין.


האם אפשר לקבל דמי מחלה עבור טיפול בבן משפחה חולה?


החוק מאפשר לעובד לנצל מספר ימי מחלה מהמכסה המגיעה לו לטובת טיפול בבית משפחה, הורה או ילד, תוך אבחנה ביניהם. לצורך טיפול בילד חולה קובע חוק ימי מחלה (היעדרות בשל מחלת ילד) שהורה יכול לנצל עד 8 ימי מחלה בשנה לטיפול בילד עד לגיל 16, ובמשפחה חד הורית עד ל-16 ימי מחלה בשנה. במקרה בו מדובר חו"ח במחלה ממארת של הילד, זכאי ההורה לנצל 30 ימי מחלה ובמשפחה חד הורית עד 60 ימי מחלה מהימים שעומדים לרשות ההורה. לגבי טיפול בהורה חולה קובע חוק דמי מחלה (היעדרות בשל מחלת הורה) כי במצב בו ההורה מעל לגיל 65, חולה באופן שהוא תלותי בצורה מוחלטת, ואינו מאושפז במוסד סיעודי,  העובד יהיה רשאי לנצל עד 6 ימי מחלה מהמכסה שעומדת לו ובתנאי שבן הזוג או האח לא נעדרים מעבודתם על פי חוק זה למטרת טיפול בהורה.


 
 

 
 
 

לקביעת פגישה ללא התחייבות, מלא/י את פרטיך:
שם. טל. דוא"ל.

חדשות ופסקי דין

 • השמנת יתר קיצונית - נכות המזכה באחוזי נכות

  השמנת יתר קיצונית נוספה ל'ספר הליקויים' של הביטוח הלאומי ותזכה כעת ב-20% נכות.

  קרא עוד

 • העלאת גמלת הנכות לילדים ולנכים קשים

  28% תוספת לילדים נכים שאינם מתפקדים עצמאית, הקדמת תשלומי קצבת שר"מ וסייעת ל- 40 שעות שבועית לילדים בעלי נכויות קשרות שאינם במסגרת חינוכית.

  קרא עוד

צור קשר ללא התחייבות

למתן ייעוץ אישי

שם
טלפון
דוא"ל
  הרשמה לדיוור
 

מאמרים