יחסי עובד מעביד

 • שתף בפייסבוק
מאמרים

כך למשל יתכנו יחסי עבודה עם קבלן, יחסי עבודה עם קבלני משנה, יחסי עבודה עם "פרילנסר" ועוד. להגדרת יחסי העבודה כיחסי "עובד מעביד" חשיבות רבה היות ולעובד המצוי במערכת זו זכויות וחובות מיוחדים כגון דמי הבראה, ימי חופשה, פיצויי פיטורין ועוד שאינם עומדים לעובד עצמאי. בנוסף במקום בו חלים יחסי עובד מעביד יחולו דיני העבודה והעניין יידון בבית הדין לעבודה בהתאם.
במקרים רבים מעסיקים מנצלים את מרותם ונמנעים מלהגדיר את העובד כשכיר, אלא משיקולים כלכליים ואחרים מעדיפים להגדירו כנותן שירות עצמאי למרות שהוא עובד כשאר השכירים וזאת כדי למנוע ממנו את זכויותיו. לאור זאת קיום יחסים אלו אינם נקבעים על פי חוזה העבודה בלבד אלא נבדקים על פי מספר מבחנים שנקבעו בפסיקות בית המשפט ובמידה והם מתקיימים והמדובר ביחסי עובד מעביד, כל סכסוך יידון באופן ייחודי בבית הדין לעבודה.

 

מה המבחנים לקביעת יחסי עובד מעביד?


בית המשפט קבע מספר מבחנים עיקריים החלים הן על החוזה שבין הצדדים והן על יחסי העבודה הקיימים ביניהם בפועל,  שלפיהם ניתן לבדוק ולקבוע האם מתקיימים יחסי עובד מעביד עליהם חל משפט העבודה:

מבחן ההשתלבות– מבחן זה כולל שני מבחני משנה, האחד הוא מבחן חיובי הבודק האם וכמה העובד משולב במפעל המעביד ובפעילותו, המבחן השני הוא מבחן שלילי שבוחן האם לעובד אין עסק משלו שאינו קשור למעביד והאם הוא אינו אלא גורם חיצוני שרק מספק שירות למפעל.
מבחן השליטה והכפיפות – מבחן שבודק האם העובד כפוף לפיקוחו ולמרותו של המעביד והאם הוא מקבל ממנו הוראות לצורך ביצוע העבודה.
מבחן הקשר האישי – על פי מבחן זה עובד הוא זה שמחויב לבצע את העבודה באופן אישי ואינו רשאי לשים אדם אחר במקומו שיבצע את העבודה.
המבחן המעורב – מבחן זה בוחן מכלול נסיבות ספציפיות של המקרה המסוים לצורך קביעת יחסי עובד.

שאלות נוספות אותן עשוי להעלות בית המשפט לצורך הכרעה האם מדובר ביחסי עובד מעביד הם בין היתר כיצד הגדירו הצדדים בחוזה את היחסים ביניהם, האם הוצאו קבלות בעבור העבודה, האם הוצא תלוש עבודה והאם שולמו בו מיסים כגון מס הכנסה, ביטוח לאומי וכד', מבחן המרות, שאלת מקום ביצוע העבודה (האם במפעל או האם בבית העובד) וכל שאלה נוספת שיש בה כדי להגדיר את מערכת היחסים בין הצדדים.

 

לקביעת פגישה ללא התחייבות, מלא/י את פרטיך:
שם. טל. דוא"ל.

חדשות ופסקי דין

 • השמנת יתר קיצונית - נכות המזכה באחוזי נכות

  השמנת יתר קיצונית נוספה ל'ספר הליקויים' של הביטוח הלאומי ותזכה כעת ב-20% נכות.

  קרא עוד

 • העלאת גמלת הנכות לילדים ולנכים קשים

  28% תוספת לילדים נכים שאינם מתפקדים עצמאית, הקדמת תשלומי קצבת שר"מ וסייעת ל- 40 שעות שבועית לילדים בעלי נכויות קשרות שאינם במסגרת חינוכית.

  קרא עוד

צור קשר ללא התחייבות

למתן ייעוץ אישי

שם
טלפון
דוא"ל
  הרשמה לדיוור
 

מאמרים