החלטת ועדת הכספים בנושא פיצויי פיטורים

 • שתף בפייסבוק
מאמרים

ועדת הכספים החליטו כי פיצויי פיטורים ניתן לקבלם ללא אישור המעסיק

עובד בישראל, זכאי לפיצויי פיטורים, לאחר שעבד באותו מקום עבודה לפחות שנה והעסקתו הסתיימה שלא מרצונו. סעיף 14 בחוק תשכ"ג {1963} אומר כי "תשלום לקופת תגמולים, לקרן פנסיה או לקרנות אחרים, לא יבוא במקום פיצויי פיטורים, אלא אם כן נקבע אחרת בהסכם הקיבוצי החל על המעביד והעובד. במידה שנקבע, או אם תשלום כאמור אושר ע"י שר העבודה ובמידה ואושר". הוראות הסעיף, אף מאפשרות הסדר שלפיו, תשלום לקופת הפיצויים, יבוא במקום פיצויי פיטורים. עובד, זכאי לאותו חלק של פיצויי הפיטורין כאשר חלק זה, הופרש להסדר הפנסיוני שלו.

                      

לפני מספר ימים, וועדת הכספים בכנסת, אישרה הצעת חוק שלפיה, תוך 4 חודשים עובדים שלא קיבלו את פיצויי פיטורין שלהם ממעסיקם, יוכלו למשוך אותם. חוק זה הוצע ואושר, בשל העובדה ש כ-7.5 מיליארד שקלים כלואים בשל סירוב המעסיקים לחתום על מכתב שחרור הכספים לעובדים שסיימו את עבודתם. לאחר שבוצעה הצבעה במליאה, הכספים יוכלו לחזור לעובדים. היום, כל עובד, יוכל למשוך את כספיי הפיצויים המגיעים לו כחוק, גם ללא צורך מאישור המעסיק.

מיליארדי שקלים ישוחררו בקרוב לציבור העובדים בארץ

הודעה זו ואישור החוק, הינה בשורה משמחת לעובדים רבים אשר צפויים לקבל מיליארדים של שקלים המגיעים להם על פי חוק. על מנת להבין בצורה קלה ולא להיכנס לנושא דיני עבודה ושינוי חוקים, וועדת הכספים למעשה סבורה כי התיקון לחוק צריך להתבצע באמצעות סעיף שנוגע למשיכת הפיצויים על פי חוק הפיקוח על השירותים הפיננסיים לנושא של קופות גמל. בעצם, על פי הוראות תיקון החוק של שחרור כספי פיצויים, כל המעסיקים יחויבו לשחרר את כספי הפיצויים בתוך 4 חודשים, גם עובדים שסיימו לעבוד אצל המעסיק, טרם חקיקת חוק זה- מה שעשוי לשחרר בקרוב מיליארדים של שקלים לעובדים.

הכספים שמגיעים כפיצויים לעובדים שסיימו את עבודתם, ישוחררו בתום תקופת העבודה באופן אוטומטי, ללא קשר להסכמתו של המעסיק, אלא אם כן במקרים שהם חריגים במיוחד, המעסיק יוכל לדרוש לא לשחרר את כספיו של העובד, אך על המעסיק חלה החובה להוכיח, כי דרישתו אכן צודקת.

 

מניעת מיסוי כפול על הפרשה ומיסוי משיכת כספי הפיצויים

 

בהצעת חוק החדשה לשחרור כספי הפיצויים, וועדת הכספים קבעה, כי כספי הפיצויים לא ייחשבו כשכר עבודה בבעלות העובד, כך שלמעשה הוועדה מנעה בכך את המיסוי הכפול של הכספים-כלומר , מיסוי על הפרשה ומיסוי על משיכה.בנוסף, קבעה הוועדה כי החוק יחול רטרואקטיבית על כל העובדים שסיימו לעבוד ויקבלו את הכספים המגיעים להם כחוק, תוך 4 חודשים מחקיקתו. ישנם כספים כגון קופות ישנות שכספי הפיצויים שבהן, הופקדו לפני עשרות שנים ומקום העבודה לא קיים עוד מסיבות שונות של סגירת העסק או פשיטת רגל. ישנם כאלה שאינם מוותרים ובצדק ולאחר התכתבויות רבות מולק מי שמופקד על קופות הגמל והפנסיה , ופנייה אל כונס הנכסים לקבלת אישור{במקרה של פשיטת רגל של המעסיק} ייתכן ויצליחו למשוך את הכסף. על פי הסטטיסטיקה, רבים מהעובדים מתייאשים די מהר לאחר שקיבלו סירוב וכסף זה נשאר בקופות.

 

ייעוץ ופנייה אל עו"ד המתמחה בדיני עבודה יקצר את הליך משיכת הכספים

 

אזרח או עובד, אינו בקיא בתחום דיני עבודה, כי אם רק עו"ד לדיני עבודה שעוסק בתחום שנים, מכיר כל תיקון וחוק חדש, הוא זה שעשוי אף לסייע לכם למצוא ולקבל את כספיכם שהיו סגורים שנים ולמרות החוק החדש לשחרור הכספים, עדיין ישנן אי אילו בעיות שונות. עו"ד דיני עבודה העוסק שנים בתחום דיני עבודה יכול להיות מענה ראוי לכל התביעות בנושא פיצויי פיטורים לעובד ועוגמת נפש הנגרמת לעובד לאחר סיום עבודתו.

לקביעת פגישה ללא התחייבות, מלא/י את פרטיך:
שם. טל. דוא"ל.

חדשות ופסקי דין

 • השמנת יתר קיצונית - נכות המזכה באחוזי נכות

  השמנת יתר קיצונית נוספה ל'ספר הליקויים' של הביטוח הלאומי ותזכה כעת ב-20% נכות.

  קרא עוד

 • העלאת גמלת הנכות לילדים ולנכים קשים

  28% תוספת לילדים נכים שאינם מתפקדים עצמאית, הקדמת תשלומי קצבת שר"מ וסייעת ל- 40 שעות שבועית לילדים בעלי נכויות קשרות שאינם במסגרת חינוכית.

  קרא עוד

צור קשר ללא התחייבות

למתן ייעוץ אישי

שם
טלפון
דוא"ל
  הרשמה לדיוור
 

מאמרים