מאמרים

לקביעת פגישה ללא התחייבות, מלא/י את פרטיך:
שם. טל. דוא"ל.

החלטת ועדת הכספים בנושא פיצויי פיטורים

 • שתף בפייסבוק

ועדת הכספים החליטו כי פיצויי פיטורים ניתן לקבלם ללא אישור המעסיק

עובד בישראל, זכאי לפיצויי פיטורים, לאחר שעבד באותו מקום עבודה לפחות שנה והעסקתו הסתיימה שלא מרצונו. סעיף 14 בחוק תשכ"ג {1963} אומר כי "תשלום לקופת תגמולים, לקרן פנסיה או לקרנות אחרים, לא יבוא במקום פיצויי פיטורים, אלא אם כן נקבע אחרת בהסכם הקיבוצי החל על המעביד והעובד. במידה שנקבע, או אם תשלום כאמור אושר ע"י שר העבודה ובמידה ואושר". הוראות הסעיף, אף מאפשרות הסדר שלפיו, תשלום לקופת הפיצויים, יבוא במקום פיצויי פיטורים. עובד, זכאי לאותו חלק של פיצויי הפיטורין כאשר חלק זה, הופרש להסדר הפנסיוני שלו.

                      

לפני מספר ימים, וועדת הכספים בכנסת, אישרה הצעת חוק שלפיה, תוך 4 חודשים עובדים שלא קיבלו את פיצויי פיטורין שלהם ממעסיקם, יוכלו למשוך אותם. חוק זה הוצע ואושר, בשל העובדה ש כ-7.5 מיליארד שקלים כלואים בשל סירוב המעסיקים לחתום על מכתב שחרור הכספים לעובדים שסיימו את עבודתם. לאחר שבוצעה הצבעה במליאה, הכספים יוכלו לחזור לעובדים. היום, כל עובד, יוכל למשוך את כספיי הפיצויים המגיעים לו כחוק, גם ללא צורך מאישור המעסיק.

מיליארדי שקלים ישוחררו בקרוב לציבור העובדים בארץ

הודעה זו ואישור החוק, הינה בשורה משמחת לעובדים רבים אשר צפויים לקבל מיליארדים של שקלים המגיעים להם על פי חוק. על מנת להבין בצורה קלה ולא להיכנס לנושא דיני עבודה ושינוי חוקים, וועדת הכספים למעשה סבורה כי התיקון לחוק צריך להתבצע באמצעות סעיף שנוגע למשיכת הפיצויים על פי חוק הפיקוח על השירותים הפיננסיים לנושא של קופות גמל. בעצם, על פי הוראות תיקון החוק של שחרור כספי פיצויים, כל המעסיקים יחויבו לשחרר את כספי הפיצויים בתוך 4 חודשים, גם עובדים שסיימו לעבוד אצל המעסיק, טרם חקיקת חוק זה- מה שעשוי לשחרר בקרוב מיליארדים של שקלים לעובדים.

הכספים שמגיעים כפיצויים לעובדים שסיימו את עבודתם, ישוחררו בתום תקופת העבודה באופן אוטומטי, ללא קשר להסכמתו של המעסיק, אלא אם כן במקרים שהם חריגים במיוחד, המעסיק יוכל לדרוש לא לשחרר את כספיו של העובד, אך על המעסיק חלה החובה להוכיח, כי דרישתו אכן צודקת.

 

מניעת מיסוי כפול על הפרשה ומיסוי משיכת כספי הפיצויים

 

בהצעת חוק החדשה לשחרור כספי הפיצויים, וועדת הכספים קבעה, כי כספי הפיצויים לא ייחשבו כשכר עבודה בבעלות העובד, כך שלמעשה הוועדה מנעה בכך את המיסוי הכפול של הכספים-כלומר , מיסוי על הפרשה ומיסוי על משיכה.בנוסף, קבעה הוועדה כי החוק יחול רטרואקטיבית על כל העובדים שסיימו לעבוד ויקבלו את הכספים המגיעים להם כחוק, תוך 4 חודשים מחקיקתו. ישנם כספים כגון קופות ישנות שכספי הפיצויים שבהן, הופקדו לפני עשרות שנים ומקום העבודה לא קיים עוד מסיבות שונות של סגירת העסק או פשיטת רגל. ישנם כאלה שאינם מוותרים ובצדק ולאחר התכתבויות רבות מולק מי שמופקד על קופות הגמל והפנסיה , ופנייה אל כונס הנכסים לקבלת אישור{במקרה של פשיטת רגל של המעסיק} ייתכן ויצליחו למשוך את הכסף. על פי הסטטיסטיקה, רבים מהעובדים מתייאשים די מהר לאחר שקיבלו סירוב וכסף זה נשאר בקופות.

 

ייעוץ ופנייה אל עו"ד המתמחה בדיני עבודה יקצר את הליך משיכת הכספים

 

אזרח או עובד, אינו בקיא בתחום דיני עבודה, כי אם רק עו"ד לדיני עבודה שעוסק בתחום שנים, מכיר כל תיקון וחוק חדש, הוא זה שעשוי אף לסייע לכם למצוא ולקבל את כספיכם שהיו סגורים שנים ולמרות החוק החדש לשחרור הכספים, עדיין ישנן אי אילו בעיות שונות. עו"ד דיני עבודה העוסק שנים בתחום דיני עבודה יכול להיות מענה ראוי לכל התביעות בנושא פיצויי פיטורים לעובד ועוגמת נפש הנגרמת לעובד לאחר סיום עבודתו.

הטרדה מינית בעבודה - תביעה כספית או תלונה?

 • שתף בפייסבוק

הטרדה מינית בעבודה - תביעה כספית או תלונה?

החוק למניעת הטרדה מינית במקומות עבודה נועד בכוונתו המקורית להיטיב עם נפגעי העבירה שעד אז טופלה על ידי המשטרה כעבירה מינית לכל דבר. מכיוון שקשה מאוד לטפל בעברייני מין בכלל ובעבירות הטרדה מינית בפרט, ברור למה הנושא הושתק ונדחק מסדר היום של כולם, כך שלקרבנות העבירה לא הייתה מוטיבציה לדבר ולהתלונן. כשמוסיפים לכך את העובדה שיצירת אווירה פוגענית במקום העבודה מורכבת מכמה סוגי התנהגות ולאו דווקא תקיפה מינית ופיזית בוטה, ברור גם למה התקשו לטפל בכך ולמגר את התופעה.

הטרדות מיניות באות בכל מיני צורות, מאימיילים פוגעניים ובדיחות גסות ולא ראויות במשרד, ועד תקיפות מיניות של ממש, סחיטה מינית ואונס, בדרגות החומרה הכי גבוהות שלהן במקרים כאלה, עורך דין פלילי מעורב בתמונה, בעוד שבעבירות הקלות יותר יש גם דרכים אחרות לטפל.

פיצוי כספי בתביעה אזרחית            

במקרים רבים התנכלות במקום העבודה מסתיימת בפיטורים או בהרעת תנאים משמעותיים של העובדים שנפגעו כתוצאה מההטרדה. אם יש נפגעי עבירה שמתעקשים לעמוד על זכותם להתלונן ולהביא למשפט את התוקף, הם גם עלולים לסבול מתקופה ארוכה של אבטלה וחוסר רצון להעסיקם, משום שה מצטיירים כעושי צרות סדרתיים. כאשר סבך של אינטרסים של מקום התעסוקה גורם לכך שנפגעי עבירה אינם זוכים לצדק והם רק נפגעים פעם נוספת, אחרי שכבר נפגעו מהעבירה עצמה, החוק מתיר לדרוש פיצוי כספי עד 120,000 ש' ללא הוכחת נזק. במקרים שבהם נוסף נזק כמו פגיעה בקריירה ובהתקדמות האישית, נזק נפשי וגופני, הידרדרות והזדקקות לטיפולים ממושכים כדי להתגבר על כך, הפיצויים יכולים להגיע לסכומים גבוהים יותר. התביעה האזרחית, אגב, הייתה אפשרית גם לפני החוק אבל קשיי ההוכחה של הנזק, כאמור, גרמה לכך שמעט בחרו בכך. היום ברורה יותר תמונת המצב של כל מה שנכלל בעבירות הטרדה מינית. כך שהיום כל עורך דין פלילי יכול גם לטפל בהם במקרים כאלה.

תלונות למעביד ולמשטרה

יש כמה דרכים שהחוק מתיר לטפל בהן במקרים של הטרדה מינית. למרות שמדובר גם בעבירה פלילית לכל דבר, אפשר להגיש תלונה משמעתית לממונים על כך במקום העבודה ולטפל בעבריין נקודתית. לפי החוק, נוסח החוק חייב להיות תלוי במקום בולט וחייב להיות ממונה מיוחד ליישום החוק במקום התעסוקה. הם גם אלה שאמורים לקבל את התלונה ולהעביר אותה הלאה. כאמור, תביעה אזרחית לפיצויים אינה מונעת או תלויה גם בהגשה של תלונה למשטרה ופתיחת תיק פלילי שעשוי להגיע לכלל משפט. המעסיק חייב בכל מקרה להפסיק את ההתנכלות לנפגע העבירה ולערוך שימוע למטריד. השימוע חיוני כדי לוודא שהתלונה נעשתה בתום לב ולא כדי להתנכל למי שנגדו הוגשה התלונה. עורך דין פלילי מייצג גם נפגעי עבירה בהליכים משמעתיים כאלה במקום העבירה.

פיטורים עקב בדיקה גרפולוגית

 • שתף בפייסבוק

בדיקה גרפולוגית, משמשת כשיטה מקבילה או חלופית לבדיקה פסיכולוגית בעת העסקתם ולעתים אף בעת פיטוריהם של עובדים. הגרפולוגיה מבוססת על הנחת יסוד, הקובעת כי תכונותיו של האדם מוצאות ביטוי בכתב ידו. הבדיקה הגרפולוגית מתבססת בדרך כלל על דוגמת כתב יד או על ציור של הנבדק.

קרא עוד: פיטורים עקב בדיקה גרפולוגית

חישוב פיצויי פיטורים

 • שתף בפייסבוק

סיומם של יחסי עובד- מעביד, בשל פיטורין או בשל התפטרות שדינה פיטורין, מקימים חובה למעביד, על פיה, עליו לשלם לעובד, פיצויי פיטורין.

קרא עוד: חישוב פיצויי פיטורים

רצף במקום העבודה ושמירת זכויותיו של העובד

 • שתף בפייסבוק

ישנם מקרים בהם המעביד מתחלף במעביד אחר, וזאת בזמן שהעובדים נשארים לעבוד באותו המקום. במקרים אלו ישמרו לעובד הזכויות הנתונות לו על פי חוקי המגן בדיני העבודה, ועל-פי ההסכמים הקיבוציים שחלו בתקופת העסקתו על-ידי מעבידו הקודם.

קרא עוד: רצף במקום העבודה ושמירת זכויותיו של העובד

סמכות בית הדין לעבודה

 • שתף בפייסבוק

ההלכה קובעת כי:  כאשר נשאלת השאלה, האם קיימים יחסי עובד-מעביד, יש להעביר את הדיון בה להכרעתו של בית הדין לעבודה.

קרא עוד: סמכות בית הדין לעבודה

דמי מחלה

 • שתף בפייסבוק

דמי מחלה הם תשלום אשר ניתן לעובד שבגלל מצבו הבריאותי הלקוי הוא לא יכול לעבוד.

קרא עוד: דמי מחלה

יחסי עובד מעביד

 • שתף בפייסבוק

יחסי עובד מעביד הם מערכת יחסים חוזית המסדירה את יחסי העבודה ביניהם. ישנם סוגים שונים של יחסי עבודה שלא בהכרח עונים על המבחנים המגדירים יחסי עובד מעביד.

קרא עוד: יחסי עובד מעביד

אושרה תביעה ייצוגית בדיני עבודה

 • שתף בפייסבוק

בית הדין הארצי לעבודה אישר תביעה ייצוגית כנגד חברת אבטחה בגין אי הפרשה לקופת גמל.

קרא עוד: אושרה תביעה ייצוגית בדיני עבודה

לקביעת פגישה ללא התחייבות, מלא/י את פרטיך:
שם. טל. דוא"ל.

חדשות ופסקי דין

 • השמנת יתר קיצונית - נכות המזכה באחוזי נכות

  השמנת יתר קיצונית נוספה ל'ספר הליקויים' של הביטוח הלאומי ותזכה כעת ב-20% נכות.

  קרא עוד

 • העלאת גמלת הנכות לילדים ולנכים קשים

  28% תוספת לילדים נכים שאינם מתפקדים עצמאית, הקדמת תשלומי קצבת שר"מ וסייעת ל- 40 שעות שבועית לילדים בעלי נכויות קשרות שאינם במסגרת חינוכית.

  קרא עוד

צור קשר ללא התחייבות

למתן ייעוץ אישי

שם
טלפון
דוא"ל
  הרשמה לדיוור
 

מאמרים