עורכי דין דיני עבודה

דיני עבודה - לדעת שאתם לא לבד!

employeess

עובדים בכול רחבי הארץ סובלים מהפרת זכויותיהם על ידי המעסיקים. אולם חשוב לדעת כי קיימים חוקים, תקנות והסכמים רבים השייכים לדיני העבודה, ואלו נועדו לשמש בסיס להסדרת יחסי העבודה בין מעסיקים לבין עובדים. במסגרת מערכת חוקים, תקנות והסכמים מיוחדים אלו, פועלים עורכי דין דיני עבודה אשר נדרשים לבקיאות מירבית בתחום דינאמי זה.

 

במדינת ישראל 2 חוקי יסוד המלווים דיני עבודה: חוק יסוד כבוד האדם וחירותו – המגן על גופו, חירותו וקניינו של כול אדם, כמו גם חוק יסוד חופש העיסוק – המבטיח כי כול אדם יכול לבחור את מקצועו. בנוסף לשני חוקי יסוד מהותיים אלו, קיימים גם חוקי מגן, שנועדו להסדיר זכויות עובדים ותנאי עבודה חשובים דוגמת: שכר מינימום, פיצויים, שיווין הזדמנויות שעות עבודה ומנוחה ועוד.

הסכמים קיבוציים וצווי הרחבה נלווים

בתוך דיני עבודה נכלל גם משפט העבודה הקיבוצי הכולל הסכמים קיבוציים וצוויי הרחבה נלווים, המתעדכנים מעת לעת. תכליתם - להסדיר את הזכויות והחובות בין מעבידים לבין עובדים מאוגדים. קיימים 2 סוגים של הסכמים קיבוציים:

 1. הסכם קיבוצי מיוחד– נחתם בין מעביד בודד לבין ארגון עובדים יציג, והוא חל או על חלק מן העובדים או על כלל העובדים.
 2. הסכם קיבוצי כללי– נחתם בין ארגון יציג של מעבידים לבין ארגון עובדים יציג, והוא חל על מעסיקים רבים ופעמים רבות על כול המעסיקים בסקטור נתון.

צווי ההרחבה נועדו להרחיב את ההסכמים הקיבוציים על עובדים נוספים ולעיתים אף מוחלים על כול עובדי המשק.

זכויות עובדים בישראל – דע את זכויותיך!

 • עוד לפני שמסתייעים בשירותי עורכי דין דיני עבודה מומלץ להכיר ברמה בסיסית את הזכויות הסוציאליות להם זכאי כל עובד.
 • זכותו של העובד למנוחה שבועית – כול עובד בישראל, ללא קשר לדת או לאום, זכאי ליום מנוחה שבועי בן 36 רציפות. כך למשל עובד יהודי זכאי ליום מנוחה הכולל את יום שבת, ועובדים שאינם יהודיים זכאים לימי מנוחה שבועיים בימי שישי, שבת או ראשון. למעט מקרים שבהם ניתן היתר משר התמ"ת.
 • זכותו של העובד לשכר מינימום – זכות זו מעוגנת בתוך דיני עבודה ונהוגה בכול העולם המערבי. זוהי הזכות של כול עובד להשתכר לפחות בשכר מינימאלי הקבוע בחוק.
 • תשלום שעות נוספות - כול עובד המועסק במשרה מלאה זכאי ל-125 אחוזים מן השכר שלו עבור השעתיים הנוספות הראשונות, ול-150 אחוזים מן השכר שלו עבור השעות הנוספות, מעבר לשעתיים הראשונות.
 • תשלום דמי הבראה – כל עובד במשק זכאי לתשלום עבור ימי הבראה, כפי שנהוג בחוק.
 • הזכות להפסקות– עובד שעובד 6 שעות או יותר, זכאי לקבל עד 3/4 שעה הפסקה כאשר לפחות 1/2 שעה ממנה היא רציפה. המעביד מצידו, חייב לשלם על ההפסקה הזו.
 • הזכות לחופשה שנתית - על פי דיני עבודה, עובד במשרה מלאה העובד במשכורת שנתית זכאי ב-4 השנים הראשונות לעבודתו לחופשה שנתית של 12 ימי עבודה, במידה והוא עובד 6 ימי עבודה. בעוד מי שעובד 5 ימים, זכאי לחופשה שנתית של 10 ימי עבודה. ימי החופשה השנתית עולים בהתאמה לוותק. כמו כן, החוק אינו מאפשר לעובד לצבור ימים אלו, אולם הוא בהחלט מותיר ניצול של 7 ימים מן החופשה ואת יתרת ימי החופשה השנתית לקבל בשנתיים העוקבות.
 • חוק פנסיה– זוהי אחת הזכויות החדשות ביותר והיא מעוגנת בצוו הרחבה. לפיה כול עובד זכאי להפרשה לפנסיה, זכות שמחייבת את המעביד להפריש כספים עבור פנסיית העובדים.
 • תשלום עבור ימי חג– עובדים במשכורת חודשית זכאים לשכרם גם כאשר ימי החג "נופלים" על ימי עבודה.
לקביעת פגישה ללא התחייבות, מלא/י את פרטיך:
שם. טל. דוא"ל.

השכר הקובע לקבלת פנסיה יחושב לפי הוראות התקנון במועד הפרישה

 • שתף בפייסבוק

תביעה שעניינה דרך חישוב שכרם הקובע של התובעים לצורך קבלת פנסיה מהנתבעת - האם לפי שיטת "שלוש השנים האחרונות" בהתאם לתקנון הנתבעת במועד הקובע או לפי "שיטת הממוצעים" לפיה נהגה הנתבעת.

קרא עוד: השכר הקובע לקבלת פנסיה יחושב לפי הוראות התקנון במועד הפרישה

הטרדה מינית בעבודה - תביעה כספית או תלונה?

 • שתף בפייסבוק

הטרדה מינית בעבודה - תביעה כספית או תלונה?

החוק למניעת הטרדה מינית במקומות עבודה נועד בכוונתו המקורית להיטיב עם נפגעי העבירה שעד אז טופלה על ידי המשטרה כעבירה מינית לכל דבר. מכיוון שקשה מאוד לטפל בעברייני מין בכלל ובעבירות הטרדה מינית בפרט, ברור למה הנושא הושתק ונדחק מסדר היום של כולם, כך שלקרבנות העבירה לא הייתה מוטיבציה לדבר ולהתלונן. כשמוסיפים לכך את העובדה שיצירת אווירה פוגענית במקום העבודה מורכבת מכמה סוגי התנהגות ולאו דווקא תקיפה מינית ופיזית בוטה, ברור גם למה התקשו לטפל בכך ולמגר את התופעה.

הטרדות מיניות באות בכל מיני צורות, מאימיילים פוגעניים ובדיחות גסות ולא ראויות במשרד, ועד תקיפות מיניות של ממש, סחיטה מינית ואונס, בדרגות החומרה הכי גבוהות שלהן במקרים כאלה, עורך דין פלילי מעורב בתמונה, בעוד שבעבירות הקלות יותר יש גם דרכים אחרות לטפל.

פיצוי כספי בתביעה אזרחית            

במקרים רבים התנכלות במקום העבודה מסתיימת בפיטורים או בהרעת תנאים משמעותיים של העובדים שנפגעו כתוצאה מההטרדה. אם יש נפגעי עבירה שמתעקשים לעמוד על זכותם להתלונן ולהביא למשפט את התוקף, הם גם עלולים לסבול מתקופה ארוכה של אבטלה וחוסר רצון להעסיקם, משום שה מצטיירים כעושי צרות סדרתיים. כאשר סבך של אינטרסים של מקום התעסוקה גורם לכך שנפגעי עבירה אינם זוכים לצדק והם רק נפגעים פעם נוספת, אחרי שכבר נפגעו מהעבירה עצמה, החוק מתיר לדרוש פיצוי כספי עד 120,000 ש' ללא הוכחת נזק. במקרים שבהם נוסף נזק כמו פגיעה בקריירה ובהתקדמות האישית, נזק נפשי וגופני, הידרדרות והזדקקות לטיפולים ממושכים כדי להתגבר על כך, הפיצויים יכולים להגיע לסכומים גבוהים יותר. התביעה האזרחית, אגב, הייתה אפשרית גם לפני החוק אבל קשיי ההוכחה של הנזק, כאמור, גרמה לכך שמעט בחרו בכך. היום ברורה יותר תמונת המצב של כל מה שנכלל בעבירות הטרדה מינית. כך שהיום כל עורך דין פלילי יכול גם לטפל בהם במקרים כאלה.

תלונות למעביד ולמשטרה

יש כמה דרכים שהחוק מתיר לטפל בהן במקרים של הטרדה מינית. למרות שמדובר גם בעבירה פלילית לכל דבר, אפשר להגיש תלונה משמעתית לממונים על כך במקום העבודה ולטפל בעבריין נקודתית. לפי החוק, נוסח החוק חייב להיות תלוי במקום בולט וחייב להיות ממונה מיוחד ליישום החוק במקום התעסוקה. הם גם אלה שאמורים לקבל את התלונה ולהעביר אותה הלאה. כאמור, תביעה אזרחית לפיצויים אינה מונעת או תלויה גם בהגשה של תלונה למשטרה ופתיחת תיק פלילי שעשוי להגיע לכלל משפט. המעסיק חייב בכל מקרה להפסיק את ההתנכלות לנפגע העבירה ולערוך שימוע למטריד. השימוע חיוני כדי לוודא שהתלונה נעשתה בתום לב ולא כדי להתנכל למי שנגדו הוגשה התלונה. עורך דין פלילי מייצג גם נפגעי עבירה בהליכים משמעתיים כאלה במקום העבירה.

פיטורים עקב בדיקה גרפולוגית

 • שתף בפייסבוק

בדיקה גרפולוגית, משמשת כשיטה מקבילה או חלופית לבדיקה פסיכולוגית בעת העסקתם ולעתים אף בעת פיטוריהם של עובדים. הגרפולוגיה מבוססת על הנחת יסוד, הקובעת כי תכונותיו של האדם מוצאות ביטוי בכתב ידו. הבדיקה הגרפולוגית מתבססת בדרך כלל על דוגמת כתב יד או על ציור של הנבדק.

קרא עוד: פיטורים עקב בדיקה גרפולוגית

חישוב פיצויי פיטורים

 • שתף בפייסבוק

סיומם של יחסי עובד- מעביד, בשל פיטורין או בשל התפטרות שדינה פיטורין, מקימים חובה למעביד, על פיה, עליו לשלם לעובד, פיצויי פיטורין.

קרא עוד: חישוב פיצויי פיטורים

רצף במקום העבודה ושמירת זכויותיו של העובד

 • שתף בפייסבוק

ישנם מקרים בהם המעביד מתחלף במעביד אחר, וזאת בזמן שהעובדים נשארים לעבוד באותו המקום. במקרים אלו ישמרו לעובד הזכויות הנתונות לו על פי חוקי המגן בדיני העבודה, ועל-פי ההסכמים הקיבוציים שחלו בתקופת העסקתו על-ידי מעבידו הקודם.

קרא עוד: רצף במקום העבודה ושמירת זכויותיו של העובד

סמכות בית הדין לעבודה

 • שתף בפייסבוק

ההלכה קובעת כי:  כאשר נשאלת השאלה, האם קיימים יחסי עובד-מעביד, יש להעביר את הדיון בה להכרעתו של בית הדין לעבודה.

קרא עוד: סמכות בית הדין לעבודה

דמי מחלה

 • שתף בפייסבוק

דמי מחלה הם תשלום אשר ניתן לעובד שבגלל מצבו הבריאותי הלקוי הוא לא יכול לעבוד.

קרא עוד: דמי מחלה

יחסי עובד מעביד

 • שתף בפייסבוק

יחסי עובד מעביד הם מערכת יחסים חוזית המסדירה את יחסי העבודה ביניהם. ישנם סוגים שונים של יחסי עבודה שלא בהכרח עונים על המבחנים המגדירים יחסי עובד מעביד.

קרא עוד: יחסי עובד מעביד

אושרה תביעה ייצוגית בדיני עבודה

 • שתף בפייסבוק

בית הדין הארצי לעבודה אישר תביעה ייצוגית כנגד חברת אבטחה בגין אי הפרשה לקופת גמל.

קרא עוד: אושרה תביעה ייצוגית בדיני עבודה

יום חופשה בערב חג

 • שתף בפייסבוק

חופשה בערב חג תחוייב כיום חופש מלא.

קרא עוד: יום חופשה בערב חג

לקביעת פגישה ללא התחייבות, מלא/י את פרטיך:
שם. טל. דוא"ל.

חדשות ופסקי דין

 • השמנת יתר קיצונית - נכות המזכה באחוזי נכות

  השמנת יתר קיצונית נוספה ל'ספר הליקויים' של הביטוח הלאומי ותזכה כעת ב-20% נכות.

  קרא עוד

 • העלאת גמלת הנכות לילדים ולנכים קשים

  28% תוספת לילדים נכים שאינם מתפקדים עצמאית, הקדמת תשלומי קצבת שר"מ וסייעת ל- 40 שעות שבועית לילדים בעלי נכויות קשרות שאינם במסגרת חינוכית.

  קרא עוד

צור קשר ללא התחייבות

למתן ייעוץ אישי

שם
טלפון
דוא"ל
  הרשמה לדיוור
 

מאמרים