החמרת אחוזי נכות

 • שתף בפייסבוק
מאמרים

התנאים להכרה בנכות והזכויות הנובעות ממנה שונות בין כל אחת מהנכויות, ובמאמר זה נערוך סקירה לגביהם לרבות דרכי הפעולה במקרים בהם יש החמרה בנכות.


נכות כללית


תביעה להכרה בנכות כללית רשאי להגיש כל מי גילו מעל ל- 18 שנים ועד ל- 12 חודשים לאחר גיל פרישה שסובל ממחלה או מליקוי, בין שהם מולדים או בין שנגרמו לו במהלך השנים או על ידי תאונה. ההליך מתחיל בהגשת התביעה למחלקת נכות כללית של המוסד לביטוח לאומי בליווי מסמכים וממצאים רפואיים, תלושי שכר וכל מסמך אחר רלוונטי. התובע רשאי גם להגיש חוות דעת מסכמת שעורך רופא שאותו ליקוי רפואי נמצא בתחום המומחיות שלו. כך למשל יכול מי שסובל ממספר בעיות אורטופדיות באזורים שונים בגופו, להגיש חוות דעת מטעם אורטופד אשר מסכמת את כל הליקויים ומעריכה את אחוזי הנכות בגינם. חשוב לציין ועדה רפואית של המוסד לביטוח לאומי אינה מחויבת להערכת הנכות, אך היא בהחלט לוקחת אותה בחשבון בהערכת הנכות. קבלת קצבה חודשית מושפעת מאחוזי הנכות שנקבעו באופן שנכות בשיעור של 60% ומעלה על מספר ליקויים, או 40% ומעלה לליקוי אחד מזכה את תובע הנכות בקצה חודשית (לעקרת בית דרושים 50% כאשר מדובר במספר ליקויים), ומקביעת הוועדה הרפואית כי הליקויים פגעו בכושר העבודה של התובע.


החמרת נכות כללית


אדם אשר פנה למוסד לביטוח לאומי בבקשה להכרה ב- נכות כללית, רשאי בכל חצי שנה לפנות שוב בבקשה לבחינה מחודשת של מצבו הרפואי בגין החמרה במצב. לבקשה זו יש לצרף מסמכים רפואיים המעידים על כך שאכן ישנה החמרה במצב הרפואי, וניתן לצרף חוות דעת מומחה התומכת בטענה כי חלה החמרה. המגיש יזומן בפני וועדה רפואית לבחינת נכותו ויש לציין שגם במצב בו בוועדה קודמת לא נקבעה נכות (כלומר – נקבעו 0% נכות) ניתן לפנות בבקשה להחמרת נכות בצירוף מסמכים רלוונטיים.


נכות בעבודה


אדם יכול להגיש תביעה להכרה בנכות בעבודה אם נפגע תוך כדי או עקב עבודתו,  בין אם עבד כעצמאי ובין אם עבד כשכיר. את תביעת הנכות יש להגיש למוסד לביטוח לאומי בתוך 12 חודשים בצירוף מסמכים רפואיים להם ניתן לצרף חוות דעת של מומחה. גם כאן בדומה לתביעה להכרה בנכות כללית יזומן התובע בפני וועדה רפואית, המורכבת מרופאים שאינם עובדי הביטוח הלאומי לצורך קביעת נכותו, ובאם ייקבעו 20% נכות ומעלה יהיה זכאי מבקש הנכות לקבל קצבה חודשית.

 

החמרת נכות בעבודה


אדם אשר נקבעה לו נכות צמיתה כתוצאה מפגיעה בעבודה יכול להגיש בקשה למוסד לביטוח לאומי, לבחינת דרגת נכותו מחדש כתוצאה מהחמרה במצבו. ישנם שני תנאים בסיסיים להגשת בקשה להחמרת מצב הראשון הוא שנקבעה למבקש נכות צמיתה והתנאי השני הינו שחלפו שישה חודשים ממועד הוועדה האחרונה. על המבקש להגיש את הבקשה בטופס "החמרה במצב" של המוסד לביטוח לאומי ולצרף מסמכים וממצאים רפואיים המעידים על ההחמרה הנטענת.  יש לציין שבקביעת נכות בעבודה ניתן לערוך הערכה מחודשת של אחוזי הנכות ביוזמת המוסד לביטוח לאומי ובלבד שחלפו שישה חודשים מקביעת הוועדה הרפואית האחרונה.

לקביעת פגישה ללא התחייבות, מלא/י את פרטיך:
שם. טל. דוא"ל.

חדשות ופסקי דין

 • השמנת יתר קיצונית - נכות המזכה באחוזי נכות

  השמנת יתר קיצונית נוספה ל'ספר הליקויים' של הביטוח הלאומי ותזכה כעת ב-20% נכות.

  קרא עוד

 • העלאת גמלת הנכות לילדים ולנכים קשים

  28% תוספת לילדים נכים שאינם מתפקדים עצמאית, הקדמת תשלומי קצבת שר"מ וסייעת ל- 40 שעות שבועית לילדים בעלי נכויות קשרות שאינם במסגרת חינוכית.

  קרא עוד

צור קשר ללא התחייבות

למתן ייעוץ אישי

שם
טלפון
דוא"ל
  הרשמה לדיוור
 

מאמרים